Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-09-2016, 15:51   #1
lucianmihai
Registered User

Brațe si umeri antrenament

Pentru brațe in perioada de masa este ok acest antrenament:
-flexi cu gantere din stand in superset cu īmpins priza īngusta 3 serii x 12 rep
Flexi aparat scott cu extensi helcometru 3 serii x 12 rep

Umeri:
Īmpins bara de la umeri 3 serii x 8-10 rep
Ramat vertical 3 serii x 8-10
Fluturari gantere aplecat 3 serii x 10-12

Este ok ptr masa ? Ce ar trebui schimbat? Am uitat sa mentionez brațele le am grupat cu pieptul si spatele cu umeri.
lucianmihai is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2016, 19:03   #2
cristik22
Registered User

Mai degraba as merge pe 5x12, sau 6x12 si as lasa 1 sau 2 repetari in rezervor la fiecare serie.Din observatiile mele, metoda asta merge bine la umeri, brate si coapse.Pentru a obtine maximum de hipertrofie din 3 serii pe set, absolut toate seriile trebuie duse la epuizare.Cu cat mai putine serii ai, cu atat ele trebuie executate cu o intensitate mai mare pentru a stimula cresterea, dar trebuie sa respecti si un anumit volum, pentru ca intensitatea nu este de ajuns.Lasa sistemul de 3 serii pentru grupele mai puternice gen piept, spate.Sper ca ai inteles, bafta!
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2016, 11:39   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

De data asta te contrazic Cristik.Grupele mari duc 4-5 serii cele medii-mici 3.Mai ales ca la brate el a ales superset, ceea ce aduce deja o intensitate si un volum maxim de sange in zona.
Old 15-09-2016, 14:12   #4
lucianmihai
Registered User

Pentru piept: cele trei planuri 4 serii (sistem piramidal 12 10 8 6)
Spate: tracțiuni priza larga ramat bara si îndreptari serii si repetari ca mai sus
Picioare: geno extensii si îndreptari cu picioarele drepte 5 serii x 15-20 rep
Sunt ok exercitiile la toate grupele ptr perioada de masa dl Cristian Neagu? Mulțumesc !
Old 15-09-2016, 16:19   #5
cristik22
Registered User

Stiam ca ma veti contrazice, dar probabil nu ati inteles ce am vrut eu sa zic.Am zis ca as merge pe 5-6 serii, dar fara sa fie duse la epuizare, in defavoarea a 3 serii duse la epuizare.Sunt de acord ca grupele mici nu pot duce mai mult de 2-3 serii duse la epuizare, dar datorita faptului ca sunt grupe mici si incarcatura folosita este una mult mai mica fata de incarcatura cu care lucram grupele mari, au nevoie de putin mai mult volum.Eu am avut o problema cu dezvoltarea bratelor si doar in felul asta am reusit sa le cresc.Lucrandu-se in superset, automat nu mai este necesar ca seriile sa fie duse la epuizare, si beneficiezi in acelasi timp si de volum si de intensitate, fara sa le supraantrenezi, ca pana la urma astia sunt factorii care duc la cresterea musculara: volum, intensitate, recuperare.
Ca sa fac un rezumat:

1.Grupele mari pot duce 4-5 serii duse la epuizare si pana la 10-12 serii daca seriile sunt oprite cu 1-2 repetari inainte de epuizare.
2.Grupele mici si medii pot duce 2-3 serii duse la epuizare si pana la 5-6 serii daca seriile sunt oprite cu 1-2 repetari inainte de epuizare.

Este principiul antrenamentului de volum, unde principalul scop e sa acumulezi cat mai mult volum inainte de a obosi muschiul si este principiul intensitatii, unde principalul scop este de a obosi muschiul din cat mai putin volum posibil.
Cata munca pot duce grupele musculare depinde de intensitatea la care sunt lucrate.
Sper ca acum m-am facut inteles prin ceea ce am vrut sa zic.
Old 15-09-2016, 16:24   #6
cristik22
Registered User

Quote:
Originally Posted by lucianmihai
Pentru piept: cele trei planuri 4 serii (sistem piramidal 12 10 8 6)
Spate: tracțiuni priza larga ramat bara si îndreptari serii si repetari ca mai sus
Picioare: geno extensii si îndreptari cu picioarele drepte 5 serii x 15-20 rep
Sunt ok exercitiile la toate grupele ptr perioada de masa dl Cristian Neagu? Mulțumesc !

Nu mai fi asa dogmatic si mai schimba si tu felul in care te antrenezi.Daca faci intr-una numai geno cu bara pe spate, impinsuri cu bara pentru piept si tractiuni pentru spate, la acelasi nivel vei ramane mereu.Orice program, oricat ar fi de bun, nu functioneaza mai mult de 3-4 saptamani.Mai antreneaza-te si altfel fata de cum te-ai antrenat pana acum.Si ce te face sa crezi ca pentru spate si picioare sunt suficiente 3 exercitii si pentru piept tot 3? Picioarele sunt jumate din corp si spatele e de cel putin 3 ori mai mare decat pieptul.Pieptul e un muschi simplu, fara functii multiple asa cum sunt picioarele si spatele, asa ca fa un efort de gandire, cate exercitii ai nevoie pentru picioare, cate pentru spate, cate pentru piept si cate pentru umeri si brate.
Old 15-09-2016, 22:13   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cristik sunt de acord ca e bine sa experimentezi, dar uiti un aspect.Nu e prioritar volumul ci fluxul de sange.Nu ma intereseaza epuizarea totala, ci stimularea.Volumul mare nu permite greutate mare, deci nu stimulezi destul.Volum mare=oboseala mare.De aceea tipii extrem de masivi ca Arnold, Dorian sau Ronnie lucrau cu greutati mari si serii relativ putine, nu vorbim de precontest ci strict de perioada de masa.Insa nu exclud ca ce zici tu te-a ajutat pe TINE.Asta insa poate fi o exceptie.Dar si el poate fi o exceptie ca tine, deci e bine sa incerce si varianta ta.
Old 16-09-2016, 00:39   #8
cristik22
Registered User

E o metoda imprumutata de la Serge Nubret pentru maximum de flux sanguin pe care eu o folosesc mereu cand vreau sa-mi creasca bratele si umerii.Se creaza un stres metabolic incredibil (datorita fluxului mare sanguin), care din ultimele cercetari s-a dovedit ca este una din cele 3 mecanisme de crestere musculare, pe langa greutatile mari si distrugerea fibrelor musculare.
Old 16-09-2016, 09:47   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Repet e bine sa experimentezi pe tine, insa altora da-le solutia cea mai eficienta.Serge incontestabil o valoare dar nu era un masiv.Am citit programele lui de antrenament si erau foarte incarcate ca volum.Si daca dam exemple personale eu am crescut de la 42-43 la 48 in cateva luni cu 2 ex in superseturi x3 serii.In general expresia ultimile cercetari, sunt marketing ca sa argumenteze ceva la care nu sunt destule argumente.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eucul.jpg
Views:	42
Size:	49.6 KB
ID:	1677  
Old 16-09-2016, 10:39   #10
lucianmihai
Registered User

Dvs ce parere aveți? Sunt ok exercitiile,nr de seturi si de repetari pentru perioada de masa?
Old 16-09-2016, 13:23   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Programul da, eu as opta pt Flexii cu bara la ex 1 de bicepsi si la ex 2 as face gantere alternativ.
Old 16-09-2016, 14:37   #12
lucianmihai
Registered User

La triceps ca al doilea ex sa las extensiile la helcometru sau sa adaug extensiile cu bara undeva tot la 12 rep? Si la grupele mari sa las 4 seri sau sa urc la 5? Sunt ecto.

Last edited by lucianmihai : 16-09-2016 at 15:16.
Old 16-09-2016, 20:08   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cristik ti-am citit postul, trebuia sa nu il stergi.Ai scris destule chestii adevarate acolo, doar ca vezi, mai degraba te plafonezi de la volum mare decat de la stimulare.Pe de alta parte, daca doar e vorba de dopaj, fara munca, iar nu obtii mare lucru.Nu te mai enerva si incearca sa nu le vezi pe toate in alb si negru.Fa diferenta intre un tip ca tine si altul cu un metabolism excedentar sau un schelet mai dotat pentru fiare.Ideea e sa-i dau omului ce stiu eu ca a mers pentru 200-300 de indivizi (asa in mare, poate mai putini sau mai multi) pe care i-am antrenat.Nu poti sa experimentezi pe altul, doar pe tine, asa e corect.Intelegi unde bat?
Old 16-09-2016, 20:10   #14
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
La triceps ca al doilea ex sa las extensiile la helcometru sau sa adaug extensiile cu bara undeva tot la 12 rep? Si la grupele mari sa las 4 seri sau sa urc la 5? Sunt ecto.

Urca si la extensii la 12, apoi scazi rep in piramidal de la fiecare superset.Vezi cum te simti cu 5 ex pe grupa mare, daca simti ca nu te refaci scade la 4.Atentie la executie , nu smuci, nu te grabi.
Old 16-09-2016, 20:42   #15
lucianmihai
Registered User

Deci las extensii la helcometru si las doar 4 serii x 3 ex pe grupa mare.
Old 16-09-2016, 21:16   #16
cristik22
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Cristik sunt de acord ca e bine sa experimentezi, dar uiti un aspect.Nu e prioritar volumul ci fluxul de sange.Nu ma intereseaza epuizarea totala, ci stimularea.Volumul mare nu permite greutate mare, deci nu stimulezi destul.Volum mare=oboseala mare.De aceea tipii extrem de masivi ca Arnold, Dorian sau Ronnie lucrau cu greutati mari si serii relativ putine, nu vorbim de precontest ci strict de perioada de masa.Insa nu exclud ca ce zici tu te-a ajutat pe TINE.Asta insa poate fi o exceptie.Dar si el poate fi o exceptie ca tine, deci e bine sa incerce si varianta ta.

Mai demult spuneati ca toti campionii s-au facut mari cu volum mare cand eu o tineam pe a mea ca s-au facut mari de la rutinele de powerlifting inainte sa se apuce de dopaj.Ce au facut in timp ce se dopau, e absolut IRELEVANT iar rutinele recomandate de ei sunt pur marketing.Singurul fizic care chiar imi place si in care am incredere totala ca nu minte e Serge Nubret.Daca va uitati cum se antrena el, veti zice clar SUPRAANTRENAMENT, l-au ajutat steroizii.EEEEE, uite ca eu nu cred, a fost un baiat care a muncit foarte mult si nu a tinut cont de dogme.Cel mai estetic fizic dintre toti culturistii care au exista vreodata, ever! Chiar si la varsta de 60 de ani arata WOW! Sunt curios care e parerea dvs, cum a reusit sa creasca cu volumul ala URIAS fara sa se supraantreneze? La 60 de ani avea exact aceeasi masivitate, ce a facut, a bagat in el pana la 60 de ani doar asa ca era egocentrist? Nu pare deloc genul asta de persoana...Toti din industria asta sunt niste mincinosi, nu dau din casa nimic, e totul pur marketing, dar in el chiar am incredere totala!!! Pe cine sa cred mai repede, pe Dorian si Mentzer care rupeau in doua deca? Pai DA, n-ai nevoie de cine stie ce volum cand bagi in tine pana crapi, dar pana si ei tot cu volum s-au facut mari, ca nu vor sa recunoasca e partea a doua, dar au fost demult deconspirati, deci marketing din nou.Repet, industria asta e plina de bullshit totul e doar marketing!
Old 18-09-2016, 03:40   #17
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Confunzi volumul cu greutatile.Fii mai calm, ca si cu doping si fara, munca in sala e aceeasi, ba cu doping e mai mare.Ca tu esti fan Serge, bravo, dar sa nu crezi ca se poate atinge nivelul lui sau macar 70% natural.Nu fii naiv, lasa orgoliul la o parte si judeca rational.Cand e vorba de antrenament, lucrurile nu prea se schimba.Geneticul si mai nou, toleranta la substante face diferenta pe scena.Eu daca vad un exercitiu sau un ansamblu de exercitii bune, le incerc fie ca sunt de pe vremea lui Franco Columbu, fie ca e Nathan D' Asha.Nu cauta conspiratii acolo unde nu sunt.As putea sa-ti prezint 1000 de argumente cu care antrenamentele pe administrare de substante nu difera, ci doar refacerea, dar esti prea nervos si discutia a escaladat la un ton neconstructiv.
Old 18-09-2016, 05:21   #18
cristik22
Registered User

Deci antrenamentele de volum mare nu construiesc masa musculara, sau cum?
Old 18-09-2016, 05:31   #19
cristik22
Registered User

Sincer, am vrut sa scriu multe, dar m-am tot razgandit si pana la urma nu mai scriu nimic, am ajuns la concluzia ca discutia nu duce nicaieri.Eu altceva am vrut sa exprim.
Old 18-09-2016, 10:32   #20
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Deci antrenamentele de volum mare nu construiesc masa musculara, sau cum?

VOLUMUL antrenamentului sportiv nu este similar cu incarcatura folosita.Asa am crezut si eu pana sa studiez TAS la academie.Volumul este dat de incarcaturax nr de repetari, nu de kg.Concret poti executa 1x200kg si ai volum de antrenament mai mic decat 20X50kg.Intelegi?Adica stimularea masei o obtii si cu volum mai mic, care te fereste de supraantrenament.Cristik fii mai calm, aici nu exista o confruntare de orgolii.Eu te apreciez si te incurajez sa experimentezi, dar nu o lua personal cand te corectez.Daca mi-ai fi indiferent, te-as ignora, dar am o parere buna despre tine, de aceea nu te las sa ramai cu anumite chestii gresite.Observi ca eu nu dau verdicte de genu x e prost si y sau eu suntem destepti
Aici ne sfatuim si ne ajutam, nu ne certam, cei care cautau cearta s-au autoeliminat.OK?
Old 22-09-2016, 10:39   #21
lucianmihai
Registered User

Dl Cristian Neagu la brațe tot sistem piramidal ( 12 10 8 rep si mărire de greutate) ?
Old 22-09-2016, 17:42   #22
cristik22
Registered User

Pffffffffffff.Imi pare rau ca imi impartasesc cunostiintele si experienta unor oameni care nu dau 2 bani pe asta, ci asteapta doar solutia castigatoare de la cel care e mai experimentat.Dupa cate s-au scris pe forumul asta, inca se mai gasesc persoane din astea sictirite sa caute ceva ce s-a dat mura in gura de n-ori aici pe forum.Despre documentatie, nici nu poate fi vorba, e greu cu cititu si cu experimentatu, ne spune prostii care si-au batut capu cu asa ceva.Uite de-aia am tot zis ca nu mai postez nimic si deaia au plecat toti de pe forumul asta, din cauza oamenilor ignoranti.De-aia nu vreau sa am nimic de-aface cu domeniul asta, chiar daca imi place extraordinar de mult.Nu vreau sa am de-aface cu nimic ce tine de lucrul cu oamenii, prefer sa mor sarac mai bine si prost si sa-mi tin ce am in creier doar pentru mine.
Old 22-09-2016, 18:17   #23
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Dl Cristian Neagu la brațe tot sistem piramidal ( 12 10 8 rep si mărire de greutate) ?

Da.
Old 22-09-2016, 18:26   #24
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Pffffffffffff.Imi pare rau ca imi impartasesc cunostiintele si experienta unor oameni care nu dau 2 bani pe asta, ci asteapta doar solutia castigatoare de la cel care e mai experimentat.Dupa cate s-au scris pe forumul asta, inca se mai gasesc persoane din astea sictirite sa caute ceva ce s-a dat mura in gura de n-ori aici pe forum.Despre documentatie, nici nu poate fi vorba, e greu cu cititu si cu experimentatu, ne spune prostii care si-au batut capu cu asa ceva.Uite de-aia am tot zis ca nu mai postez nimic si deaia au plecat toti de pe forumul asta, din cauza oamenilor ignoranti.De-aia nu vreau sa am nimic de-aface cu domeniul asta, chiar daca imi place extraordinar de mult.Nu vreau sa am de-aface cu nimic ce tine de lucrul cu oamenii, prefer sa mor sarac mai bine si prost si sa-mi tin ce am in creier doar pentru mine.

E tare greu sa lucrezi cu oamenii.Cand traiam din PT, sufeream zilnic, pentru ca oamenii "uitau" sa imi spuna ca nu mai ajung, desi stiau din timp, sa lucrez cu ei.Copii de bani gata care veneau de la bauta din club la sala sa doarma pe aparate...multe.Te inteleg Cristik, nu te frustra.Cat despre plecat de pe forum , e un fenomen general, de pe majoritatea forumurilor au migrat pe FB.Candva am gandit si eu ca tine, apoi in timp am inteles ca nu toti oamenii au inclinatie spre studiu, experimentare , etc.
Cand aveam 20 si ceva , eram convins ca atunci cand o sa am bani, o sa trag la profesionisti
Si surpriza, viata te schimba, cu programul pe care il am nu reusesc sa ajung la sala (desi e la 5 minute de casa) uneori cu saptamanile.
Revenind la tine, de ce te subevaluezi?!Ai dat raspunsuri foarte corecte in 90% poate si mai mult de atat, la tot felul de intrebari.Esti un tip foarte pregatit si atentie si eu mai aflu zilnic lucruri noi sau mai vechi pe care nu le stiam.Fii calm, raspunde cui vrei tu si incearca sa o faci distrandu-te sa iti faca bine, nu sa te enervezi.Si nu te astepta sa fii apreciat sau sa ti se multumeasca.Ca asa e viata in care traim!
Old 22-09-2016, 19:21   #25
cristik22
Registered User

Imi cer scuze pentru off-topic si pt. ca v-am rapit din timp cu prostii de genul.Eu unul chiar va apreciez pentru profesionalism, calmitate si pentru ca aveti rabdare cu toti si ii ajutati gratis.Ma aprind repede pentru ca ma implic 100% emotional, dar imi pare rau mereu pentru ceea ce zic la impuls.Multa lume nu isi da seama ca oameni de genul sunt extrem de greu de gasit si nu sunt deloc apreciati, dar asta e.Oricum, va multumesc pentru sfaturile bune si pentru rabdare, am reusit sa ating 80kg cu o talie decenta in sfarsit .
Old 22-09-2016, 20:49   #26
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu sunt prostii, sunt reactii de om care se implica si le-am avut si eu la varsta ta.Si ma bucur ca ai atins 80kg.Cu o abordare corecta si rabdare, poti sa arati ca un culturist de concurs, dar nu te sfatuiesc sa te fortezi atat.
Ca exemplu, ai vazut reactia noului user...imi scapa acum nickul.A cerut program, ai facut efortul sa il concepi sa il postezi si daca i-am spus ca ar trebui sa iti multumeasca, a disparut.Noi sa fim sanatosi!
Old 22-09-2016, 21:12   #27
cristik22
Registered User

Sunt cu antiinflamatoarele langa mine, am gatul intepenit la cat am tras in ultimele 8 saptamani pentru astea 6kg de masa.Le-am vrut neaparat, nu regret, dar totusi sper sa nu fie nimic serios.
Old 23-09-2016, 01:48   #28
lucianmihai
Registered User

Va mulțumesc dl Cristian Neagu si ție cristik si scuze daca te au deranjat postările mele .
Old 23-09-2016, 04:29   #29
cristik22
Registered User

Nu m-au deranjat, dar pe viitor incearca sa tii cont de orice sfat ce ti se da si sa mai experimentezi si pe tine.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules