Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-03-2015, 14:49   #1
cristik22
Registered User

Sfaturi

Dl. Neagu, ma puteti ajuta va rog frumos cu cateva sfaturi pentru a aduce bratele si toracele la nivelul trenunului inferior? Eu am sesizat demult ca majoritatea masei musculare se duce pe coapse/femurali, gambe si umeri si putin pe dorsali dar nu foarte mult.Toracele si bratele nu cresc neam ! Un an de zile m-am chinuit sa cresc bratele si trunchiul, lasand pe planul 2 trenul inferior si am pierdut anul aiurea...Tot pe inferior se duce toata masa...
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2015, 17:19   #2
RoyalCobra
Registered User

Cred ca ar trebui sa zici ce ai facut pana acum de nu a functionat.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2015, 19:07   #3
cristik22
Registered User

Pai am incercat de 2 ori sa lucrez grupa o data pe saptamana cu metoda piramidarii, iar rezultatele au fost nule.Am folosit undeva la 20 de serii pe grupele mari, 9 serii pe grupe mici, 12-16 serii la umeri.Doar umerii au raspuns bine, in rest 0, ba chiar regres la brate.Aici am combinat bicepsii cu dorsalii si tricepsii cu pieptul (mare greseala).

Am incercat metoda Dc training, dar am lucrat in stilul asta doar 3-4 saptamani pentru ca am inceput sa am dureri de coate, dar de retinut, a dat rezultate foarte bune pentru perioada scurta de timp.Aici bicepsii erau lucrati la inceputul antr. de picioare si au raspuns bine, iar tricepsii erau lucrati cu pieptul si umerii.Volumul era de 30-40 repetari totale pe grupe si doar la dorsali era de 60 repetari.

Dupa Dc training, am lucrat grupele o singura data pe saptamana, avand zi separata de brate.Aici am crescut chiar bine, a raspuns bine si trunchiul si bratele cat de cat (nu spectaculos), dar am folosit metoda seriilor pe aceeasi greutate + dropseturi si repetari fortate pentru a mari intensitatea.Dupa aceea am zis sa fac o mini-definire de 4 saptamani si mi-au scazut bratele cu jumatate de cm.

Timp de 3 luni dupa definire am lucrat grupele prin rotatie la 3-4 sau 4-5 zile, am luat ceva in greutate, dar marea majoritate a masei s-a dus pe coapse, gambe si umeri.Din 4 kg de masa, doar 0.5cm s-a dus pe brate, adica exact cat am pierdut pe definire.

Acum o sa ziceti ca problema e frecventa prea, dar eu ma indoiesc, deoarece trenul inferior a raspuns super bine, iar din moment ce te recuperezi de la genuflexiuni si indreptari, te recuperezi si de la impinsuri, flexii si extensii.

Cu trunchiul sunt asa cat de cat lamurit, dar la brate inca nu am gasit formula magica.

Last edited by cristik22 : 14-03-2015 at 19:11.
Old 15-03-2015, 05:35   #4
RoyalCobra
Registered User

Sincer, eu cele mai bune rezultate le-am avut pe superserii tricep/biceps. Te-ai gandit sa le lucrezi de 2 ori pe saptamana in diferite variante? Gen kg multe repetari putine si a 2a sa fie repetari multe kg putine? Sau poate sa combini superseriile cu dropset doar ultimul set pentru epuizare?
Old 15-03-2015, 05:59   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

O poza face cat 1000 de cuvinte.Un dublu biceps fata/spate, poti sa blurezi fata/capul si poate imi dau seama mai usor ce ai gresit.Uneori poti sa faci totul corect si sa fie o mostenire genetica, dar in general orice poate fi modificat, kiar si gambele mele, care de la 26cm au ajuns in epoca de glorie la aprox 48cm.
Old 15-03-2015, 14:16   #6
cristik22
Registered User

Quote:
Originally Posted by RoyalCobra
Sincer, eu cele mai bune rezultate le-am avut pe superserii tricep/biceps. Te-ai gandit sa le lucrezi de 2 ori pe saptamana in diferite variante? Gen kg multe repetari putine si a 2a sa fie repetari multe kg putine? Sau poate sa combini superseriile cu dropset doar ultimul set pentru epuizare?

Asta fac acum, superserii de 2 ori pe saptamana, doar ca de data asta le fac fara pauza deloc intre ele.Poate asa da randament mai bun.
Old 15-03-2015, 14:23   #7
cristik22
Registered User

Bine punctat dl. Neagu.Mostenirea mea genetica e trenul inferior sa zic asa, in partea de sus trebuie sa lucrez mai mult si mai tare pentru rezultate.Daca imi aduc aminte, dvs. vi se desumflau imediat gambele cum nu le mai antrenati.Mie nu mi se intampla niciodata asta la gambe, in schimb mereu o patesc la brate.Cum ati zis, totul se poate modela, eu nu ma multumesc cu "nu am genetic", scuza tuturor.

Poze nu am in pozitia dublu-biceps, dar o sa-mi fac cat de curand si va trimit.
Old 15-03-2015, 20:42   #8
Alixyz
Registered User

Nu vreau sa fac offtopic, dar am o problema asemanatoare, vizibila in special la piept, constructia genetica dar si masa musculara scazuta in zona pieptului ma impiedica sa i dezvolt, in special in suprafata, cu toate ca pun accent pe inclinat, se observa o mica imbunatatire insa nu pe toata extinderea lor, si doar pe o fasie relativ ingusta, partea din interior e aproape inexistenta. M-am cam resemnat cu treaba asta dupa 1 an de sala, dar totusi pot sa depasesc cumva lucrul asta? Cu toate ca daca nu ai fibre musculare in zona cu pricina, oricat ai trage de ele nu ai cum sa le imultesti, doar sa le maresti pe cele deja existente...
Alixyz is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2015, 19:58   #9
Arnold Schwarzenegger
Registered User

Arnold Schwarzenegger's Avatar

@Alixyz ai incercat Dumbell Pullover , Barbell Pullover , Nautilus Pullover? poate crezi ca e inutil dar gresesti , cand faceam antrenament din blue print executam dumbell pullover , cutia mea toracica e mai mare ca inainte , mult mai mare inainte eram cum sa-ti zic parca eram lipit adica plat!! nici daca trageam aer in piept nu arata cine stie ce , incearca sa faci ex asta daca poti superset fluturari cu gantere si fa cu greutate mare nu ceva usor si documenteaza-te cum se executa Pullover , incearca , altceva nu stiu ce sa-ti mai zic , aa dupa ce termini ex fa vacuum si trage cat poti burta si mentine asa 10-15 chiar si 20 sec apoi faci din nou ex , alergari , altceva nu stiu ce sa-ti mai zic. Spor!!!
"The mind is the limit. As long as the mind can envision the fact that you can do something, you can do it, as long as you really believe 100 percent, Find your vision , and follow it!!!" - Arnold Schwarzenegger
https://www.youtube.com/watch?v=vH0nP4NzS9M
https://www.youtube.com/watch?v=YwtjXrBeVe8
https://www.youtube.com/watch?v=x1rvfgnp0LQ
https://www.youtube.com/watch?v=38xpmHxK9H8
Arnold Schwarzenegger is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2015, 20:02   #10
Alixyz
Registered User

Poate a mers la tine ca ti-a permis varsta si dezvoltarea cutiei toracice, oricum sunt destul de lat in spate sa zic asa, problema e ca suprafata pectorarilor e redusa si prin orice fel de antrenament, impins in toate planurile si in toate modurile, fluturari la liber sau cu scripeti nu vad o imbunatatire semnificativa in suprafata, arata chiar ca pixu, si ma enerveaza de numai pot.
Mersi pentru informatii
Old 16-03-2015, 20:04   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Puneti poze baieti sa discutam la concret.
Old 16-03-2015, 20:07   #12
Alixyz
Registered User

Imediat le fac si le urc.
Old 16-03-2015, 20:11   #13
Alixyz
Registered User

sper ca sunt ok si ca se vad

http://postimg.org/gallery/ok111p9q/ee2f485f/

Sa bag pieptul de 2 ori pe saptamana in antrenament? Am facut asa o perioada, dar n-am observat nicio imbunatatire, poate nu a fost suficient de mare...

Last edited by Alixyz : 16-03-2015 at 20:15.
Old 17-03-2015, 05:22   #14
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Alix, ai lucrat impinsurile pe cele 3 planuri cu bara olimpica si in sist piramidal, minim 3 luni din acest an de cand mergi la sala?5 serii/ex?
Old 17-03-2015, 11:00   #15
Alixyz
Registered User

Da, pe asta ma bazez, de obicei fac 2 planuri din 3, accent pe inclinat si drept, drept cu bara si inclinat cu ganterele, sistem piramidal, o perioada scurta am incercat si piramida inversa. 1-2 serii de incalzire la inceput apoi 3-4 serii principale, iar cand trec la celalalt plan intru direct in cele principale.De obicei inchei cu fluturari 3 serii, deci per total maxim 10-12 serii la piept, si nu trec de 8-10 repetari decat la fluturari sau cablu.
Old 17-03-2015, 14:05   #16
cristik22
Registered User

Cat de des schimbi exercitiile? Cat de des schimbi ordinea exercitiilor? Cat de des schimbi seriile/repetarile? Cat de des schimbi rutina cu totul? Cat impingi pe orizontal cu bara? Dar pe inclinat?
Old 17-03-2015, 14:24   #17
Alixyz
Registered User

Exercitiile nu prea schimb, destul de rar, ordinea odata la 2-3 saptmani, cateodata incep cu inclinat, altadata cu drept. Seriile/repetarile deobicei depind de nivelul de energie, dar fara mari fluctuatii. Rutina schimbata cu totul din nou rar, cateodata inlocuiesc inclinatul cu declinatul.
Pe orizontal imping 50-60 la seriile de lucru iar pe inclinat ganterele de 20-25. La declinat 60-70 seriile de lucru.
Old 17-03-2015, 15:09   #18
cristik22
Registered User

Deci.Eu sunt de parere, ca o rutina sa aiba rezultate, trebuie mai intai sa lasi corpul sa se adaptezele cu o anumita freceventa si volum (3-4 saptamani) fara sa schimbi nimic, iar urmatoarele saptamani sa incerci sa maresti usor intensitatea/greutatile, din nou fara sa schimbi nimic in rutina.Nici o rutina pe care am folosit-o eu pana acum nu a dat randamanet mai mult de 3-4 saptamani dupa perioada de adaptare, deci in total 6-8 saptamani in care depui 110% la efort, apoi o lasi moale o saptamana si schimbi ori rutina, ori doar exercitiile si zona de intensitate, SAU pur si simplu faci doar saptamana usoara numita si "deload", si o iei de la inceput.Si inca ceva, daca tu lucrezi mereu si mereu pe metoda pirmadirarii, esti mereu si mereu in aceeasi zona de intensitate si asta nu prea e ok.Mai variaza si tu metodele.
Old 17-03-2015, 17:06   #19
Alixyz
Registered User

Mersi de sfaturi
Old 18-03-2015, 04:35   #20
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

De acord cu cristik.Si as adauga un varf de forta la 6 sapt, cand faci o saptamana de varfuri stil powerlifting.Boom hormonal.
Old 20-03-2015, 20:24   #21
M101
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alixyz
Cu toate ca daca nu ai fibre musculare in zona cu pricina, oricat ai trage de ele nu ai cum sa le imultesti, doar sa le maresti pe cele deja existente...
Cu treaba asta,i-ai raspuns lui cristik222.
Cristik,esti citit,imi place,dar man...prea multa matematica...serii,repetari,DC training,30-40-60 repetari....man,fii serios!
In legatura cu greutatea folosita la impins culcat,in urma cu 5-6 ani foloseam 110-125 kg la impins din culcat,acum merg pe 80-100 maxim...pieptul e mult mai bun.
DENSITATEA MUSCULARA: nici mie nu imi place sa dau vina pe genetic,dar din pacate nu am cum sa nu o fac,cand vad baieti tineri cu tricepsi masivi(deci,brate mari),ca se chinuie cu greutati medii,cu care eu ma joc...inca o data,repet: e vb de numarul fibrelor musculare,lungimea muschilor,grosimea si latimea scheletului,pt ca 5 kg de carne par mai voluminoase rulate pe un bat de 10 cm perimetru,decat aceiasi cantitate de carne,rulata pe un bat de 5 cm perimetru....o poza pe forum ar fi edificatoare,dublu biceps fata-spate,fara blitz,ti-as putea spune in mare cam ce exercitii trebuie sa accentuezi.spor la antrenament
M101 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2015, 01:54   #22
cristik22
Registered User

Am cam exagerat eu in primul post, deoarece eram foarte nervos ca progresele din ultimele 2 luni s-au dus toate pe coapse, dar zilele astea m-am masurat din nou si au crescut si bratele si toracele, ambele cu 1.5cm, intr-o saptamana si acum sunt multumit cum arata.Niciodata nu au fost atat de mari, dar sa vedem daca vor ramane asa si dupa definire ca am inceput sa tai caloriile.
Old 21-03-2015, 02:08   #23
cristik22
Registered User

Apropo, nu inteleg de ce sa fiu serios? Seriile, repetarile si matematica nu isi au rolul in culturism?
Old 21-03-2015, 09:12   #24
M101
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristik22
Apropo, nu inteleg de ce sa fiu serios? Seriile, repetarile si matematica nu isi au rolul in culturism?
Asa e,dar dupa un timp o sa vezi ca nu mai merge sa tot maresti greutatile si variatia vine pe primul loc. Plus ca,te pierzi in detalii,numarand,si uiti esentialul,stimularea muschilor. Muschi care nu stiu ce inseamna serii,repetari,etc.
M101 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2015, 10:49   #25
Alixyz
Registered User

O sa fac si o sa pun si dublu biceps spate/fata, pentru ca am citit atat de multe lucruri, si am cautat informatii incat am capul varza.
Old 21-03-2015, 14:32   #26
cristik22
Registered User

Daca vreti sa vorbim pe privat, adresa mea este Cristik222 (yahoo).
Old 20-04-2015, 18:20   #27
cristik22
Registered User

Am rezolvat de ceva timp problema, dar am uitat sa mai postez.Era de vina tricepsul, care nu ii convenea sa fie lucrat dupa piept, ca cica era atat de obosit de la miscarile de baza pt. piept, ca il lua salvarea + ca nu ii convenea impinsul cu priza ingusta si nici flotarile la paralele, numai izolare vrea, asa ceva...E cea mai pretentioasa grupa din corp ))
Old 21-04-2015, 00:59   #28
RoyalCobra
Registered User

Hmmm, si eu il lucrez dupa piept in ultima vreme.
Old 21-04-2015, 04:29   #29
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu asa il lucrez de mult timp, insa nu il obosesc prea tare cu multe exercitii.
Old 21-04-2015, 10:33   #30
cristik22
Registered User

Pai aici e problema cu grupele astea mici, ca sunt dependente de nr. de exercitii/seturi ale grupelor mari, in sensul ca nu se stie exact cata munca mai accepta dupa ce au fost implicati la grupele mari.Mie unul nu imi raspund bratele neam decat daca le lucrez la 48 de ore distanta de grupele mari, sau in sistem piept/biceps, spate/triceps, ori umeri/triceps...
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules