Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-01-2014, 14:45   #1
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Metode moderne de antrenament

Aici vom discuta despre metode noi (care nu au ca origine principiile Weiider) dar care in ultima perioada si-au demonstrat eficacitatea.
Pentru ca si sportul cu greutati evolueaza in directii comerciale (crossfit, military camp, etc) ar fi binevenite discutarea diverseleor metode pe care le-ati incercat.
Eu am incercat TR-X si pot spune ca dpdv energetic m-a epuizat, dar ca stimulare a dezvoltarii masei musculare, nu mi-a adus nici un beneficiu.Concluzia mea pentru acest tip de antrenament, este bun pentru a mentine starea de fitt si mobilitatea, insa nu si pentru castiguri substantiale in masa musculara.
Cristik mi-ai spus ca vrei sa dezbatem diverse metode.Cred ca aici se poate discuta pe larg despre orice, in afara de reclame si injurii, fiecare poate expune ce doreste.Threadul este sticky pentru a fi in permanenta sus la vedere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2-trx-exercises-stability.jpg
Views:	365
Size:	27.2 KB
ID:	1637  
Old 15-01-2014, 17:03   #2
cristik22
Registered User

Nu pot sa-mi dau cu parerea, nu am experimentat pe astfel de antrenamente moderne.TrX mi se pare ca vizeaza exclusiv sistemul metabolic si efortul aerob, iar Crossfit-ul imi pare a fi o combinatie intre efortul aerob si cel anaerob, ce vizeaza mai mult conditionarea fizica, forta, viteza, coordonare, flexibilitate...Personal nu mi se par foarte eficace pentru cei ce urmaresc cresterea masei musculare, ci mai degraba pentru cei ce vor sa aiba un aspect cat mai fit si o conditie fizica imbunatatita.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2014, 19:12   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ok.Poti sa expui aici experientele tale, cu rezultatele obtinute de tine in date antropometrice, nu obligatoriu in poze.La fel si colegii de forum, care au experimentat ceva si au obtinut rezultate foarte bune la anumite grupe.
Eu am avut experienta nefericita a primilor 5 ani de culturism cand lucram bratele impartite bicepsul de triceps si nu treceam de 41 cm.Apoi cand am trecut la superseturi am saltat in numai cateva luni vreo 6 cm.
Old 15-01-2014, 20:55   #4
cristik22
Registered User

Eu primele 9 luni am lucrat doar Starting Strength cu urmatoarele rezultate:

Indreptari cu bara: 50kg =>> 120kg (5reps)
Genuflexiuni cu bara: 50kg =>> 115kg paralel/95kg pana jos (5reps)
Impins orizontal cu bara: 40kg =>> 80kg (5reps)
Presa militara: 25kg =>> 55kg (5reps)

Inaltime: 177cm
Greutate: 62kg (6% BF, 58kg masa slaba) =>> 75kg (12% BF) aprox. 7kg masa slaba (din 13kg)
Talie: 74cm =>> 80cm (+6cm)

Circumferinte dupa terminarea programului:

Pectorali/Dorsali: 89cm =>> 105cm (+16cm)
Perimetru toracic: 88cm =>> 96cm (+8cm)
Coapse: 54cm =>> 62cm (+8cm)
Gambe: 36cm =>> 40cm (+4cm)
Gat: 36cm =>> 38cm (+2cm)
Brate: 33cm =>> 36cm (+3cm)
Antebrate: 26cm =>> 29cm (+3cm)
Incheietura: 16cm =>> 16.5cm

Urmatoarele 3 luni dupa SS am folosit un split si am marit putin nr de reps la 6-12:

Split 12 saptamani (o grupa la 5 zile prin rotatie):

Piept/biceps/antebrate
Picioare
Pauza
Dorsali/tricepsi/umeri
Pauza
Reiei ciclul

Periodizare: 3 saptamani acumulare/3 saptamani intensificare/3 saptamani acumulare /3 saptamani intensificare

Progrese obtinute dupa 12 saptamani:

Pectorali/Dorsali: 105cm =>> 109cm (+4m)
Perimetru toracic: 96m =>> 98cm (+2cm)
Coapse: 62cm =>> 63cm (+1cm, nu au raspuns prea bine)
Gambe: 40cm =>> 42cm
Gat: 38cm =>> 39cm
Brate: 36cm =>> 38cm (+2cm)
Antebrate: 29cm =>> 31cm (+2cm)
Incheietura: 16.5cm =>> 16.5cm

Greutate: 75kg =>> 79kg (aprox. 15% BF) @67kg masa slaba
Talia: 81cm =>> 83cm

Tragand linie, in primul an de antrenament am reusit sa iau 9kg masa slaba, dintr-un total de 18kg.Mai departe nu mi-am mai tinut evidente.Cum vi se pare ca am progresat in primul an de antrenament?
Old 15-01-2014, 21:39   #5
Vlad Alexandru
Registered User

eu pot spune ca am progresat destul de mult la brate urmand pentru biceps urmand modelul asta de antrenament ...http://www.topculturism.ro/secretul-bicepsilor-uriasi/... si combinatia biceps triceps.. unde la triceps faceam antrenament normal .. paralele , extensii din culcat si impins cu priza ingusta.. si pentru biceps o saptamana faceam antrenamentul din link si o saptamana antrenamentul normal .. tot in combinatie cu tricepsul .. si am ajuns de la 36 jum la 38 jum in doar 3 luni jumatate.. dar am fost pus la punct si cu alimentatia si suplimentele si odihna .. apoi m-am imbolnavit si am stat pe tusa 2 luni .. dar imi placea , pe langa marimea obtinuta, forma pe care o capatase bicepsul ..
Vlad Alexandru is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2014, 22:42   #6
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Dupa ce am bagat 4 serii de ramat si 4 serii de indreptari la programul pentru spate acesta a prins o forma frumusica in ciuda faptului ca faceam 16-20 de serii.Prima poza e facuta in luna mai 2013 ,cand aveam un an de sala.. iar a 2a in ianuarie 2014.
http://postimg.org/image/7depo7v19/
Old 30-01-2014, 09:26   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Eu primele 9 luni am lucrat doar Starting Strength cu urmatoarele rezultate:

Indreptari cu bara: 50kg =>> 120kg (5reps)
Genuflexiuni cu bara: 50kg =>> 115kg paralel/95kg pana jos (5reps)
Impins orizontal cu bara: 40kg =>> 80kg (5reps)
Presa militara: 25kg =>> 55kg (5reps)

Inaltime: 177cm
Greutate: 62kg (6% BF, 58kg masa slaba) =>> 75kg (12% BF) aprox. 7kg masa slaba (din 13kg)
Talie: 74cm =>> 80cm (+6cm)

Circumferinte dupa terminarea programului:

Pectorali/Dorsali: 89cm =>> 105cm (+16cm)
Perimetru toracic: 88cm =>> 96cm (+8cm)
Coapse: 54cm =>> 62cm (+8cm)
Gambe: 36cm =>> 40cm (+4cm)
Gat: 36cm =>> 38cm (+2cm)
Brate: 33cm =>> 36cm (+3cm)
Antebrate: 26cm =>> 29cm (+3cm)
Incheietura: 16cm =>> 16.5cm

Urmatoarele 3 luni dupa SS am folosit un split si am marit putin nr de reps la 6-12:

Split 12 saptamani (o grupa la 5 zile prin rotatie):

Piept/biceps/antebrate
Picioare
Pauza
Dorsali/tricepsi/umeri
Pauza
Reiei ciclul

Periodizare: 3 saptamani acumulare/3 saptamani intensificare/3 saptamani acumulare /3 saptamani intensificare

Progrese obtinute dupa 12 saptamani:

Pectorali/Dorsali: 105cm =>> 109cm (+4m)
Perimetru toracic: 96m =>> 98cm (+2cm)
Coapse: 62cm =>> 63cm (+1cm, nu au raspuns prea bine)
Gambe: 40cm =>> 42cm
Gat: 38cm =>> 39cm
Brate: 36cm =>> 38cm (+2cm)
Antebrate: 29cm =>> 31cm (+2cm)
Incheietura: 16.5cm =>> 16.5cm

Greutate: 75kg =>> 79kg (aprox. 15% BF) @67kg masa slaba
Talia: 81cm =>> 83cm

Tragand linie, in primul an de antrenament am reusit sa iau 9kg masa slaba, dintr-un total de 18kg.Mai departe nu mi-am mai tinut evidente.Cum vi se pare ca am progresat in primul an de antrenament?

Progresul este evident.Singurele locuri unde sa nu te bucuri ca adaugi in cm sunt talia si inkeieiturile.HIT sau HST nu te tenteaza?
Old 30-01-2014, 13:25   #8
DonPablo
Registered User

De ce si incheieturile ?
DonPablo is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2014, 13:47   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Pentru ca o inkeietura groasa este inestetica, un brat de 46 cu niste inkeieturi subtiri pare dublu fata de unul cu oase groase.
Old 30-01-2014, 15:26   #10
cristik22
Registered User

HST nu am incercat, in schimb am lucrat o vreme grupele musculare de 2-3 ori pe saptamana cu rezultate bune.Principii HIT aplic intotdeauna in perioada de intensificare, ma ajuta sa urc greutatile pe bara si sa evit platourile.Am observat ca daca alternez perioadele de volum mare cu perioade cu volum mai mic (dar mult mai intese, gen HIT) creste atat forta cat si masa musculara.Momentan antrenamentul meu se bazeaza pe un volum mai mare de lucru cu pauze foarte scurte, deoarece vreau sa reduc substantial din tesutul adipos, insa din toamna as vrea sa incerc GVT (antrenamentul german de volum) in perioadele de acumulare.Celebrul antrenor Charles Poliquin sustine ca ar fi cea mai rapida cale de a creste masa musculara si daca nu ma insel, Vladimir Zatsiorsky sustine cam aceeasi idee, ca ar fi nevoie de un volum destul de mare (bineinteles pe greutati submaximale) pentru a creste masa musculara rapid.Din experienta dvs. ce parere aveti?
Old 30-01-2014, 20:25   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Din experienta iti spun ca mai e o parte a ecuatiei despre care nu putem sa discutam.Scoala est germana si cea ruseasca aveau tehnici avansate de utilizare a steroizilor, de aceea e greu sa aplici tot ce dau ei dpdv al metodicii si periodizarii.Cum scoti tu un raspuns anabolic la stimulentul antrenament, e o alta discutie.E drept ca ei nu aveau la acea vreme acces la creatina, glutamina si BCAA.Experimenteaza, insa fii mereu atent sa nu te supraantrenezi.Pe mine m-a ajuta enorm glutamina in perioada maximala la refacere, dar nu reuseam sa depasesc 15g/zi pt ca ma stricam la stomac, indiferent de firma de la care foloseam...am cam dat-o in offtopic, dar sper ca ai inteles tu cam ce am vrut sa spun...
Old 23-02-2014, 17:49   #12
M101
Registered User

in ultimul timp,am observat ca-mi merg bine antrenamentele foarte scurte,4-5 serii/grupa musculara(indiferent ce grupa),cu greutati mari,1 singur exercitiu de baza si am trecut de la 3 antrenamente/saptamana,la 5-6 antrenamente.Deocamdata merge foarte bine
M101 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2014, 19:37   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

da e o reteta f buna uzata de multi culturisti mari
Old 27-02-2014, 23:12   #14
max
Registered User

Salutare.
Am vazut acest topic si invitatia d-lui Neagu la discutii si am zis sa postez si eu din mica mea experienta.
Se intampla in 1995, aveam 17 ani, 1,74 cm, 62 kg, incheietura 17,5cm, antebrat 28cm, brat 30 cm, gamba 34cm, coapsa 50cm.
Dupa 6 luni aveam 1,75cm, 70kg, incheietura 17,5cm, antebrat 30cm, brat 33cm, gamba 36cm, coapsa 56cm si cele 6 patratele pe abdomen.

La inceput nu puteam face nicio tractiune la ceafa sau la piept si nici o flotare la paralele.
impins la piept de la 40 kg ...ajunsesem la 85 kg pt 6 repetari singur
Biceps, de la 25kg ....la 55 kg pt 6 repetari singur
Genuflexiuni ....ajunsesem la 129 kg pt 8 repetari singur
Am mers la sala 2 saptamani de circuit dupa care am trecut la antrenament pe grupe musculare impartit in 3 zile pe saptamana.

Luni -Piept: 5 serii impins culcat / 4 serii fluturari cu gantere
Triceps: 4 serii flexii bara Z / 3 serii flexii la helcometru
2 serii de abdomene si 1 serie lombari
Miercuri - Umeri 4 serii impins de la ceafa / 3 serii fluturari cu gantere
Cvadriceps 5 serii genuflexiuni cu bara in spate / 4 serii presa
Vineri - Spate 5 serii tractiuni la helcometru / 4 serii ramat cu bara T
Biceps 4 serii bara Z / 3 serii Larry Scott

Am folosit sistemul piramidal: inacalzire....12 rep/10 rep/8 rep/6rep cu greutate maxima/ 8 rep cu o greutate cu 10% mai mica.
Din progresul inregistrat.....mie mi-a functionat foarte bine acest tip de antrenament.

In 2010 am achizitionat un aparat multifunctional la care am mai facut asa..din cand in cand ceva miscare la el....dar fara chef...si fara partnerer...

Acum am 35 de ani, si de 1 saptamana m-am decis sa merg la sala....si sper sa ma tin cat mai mult posibil.
Dimensiuni ; 1,78cm, 80-82kg, incheietura 18cm, antebrat 32cm, brat 36cm, gamba 37,5cm, coapsa 60cm, bust 107cm.

Last edited by max : 27-02-2014 at 23:22.
max is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2014, 23:21   #15
M101
Registered User

Frumoasa poveste! Spor la antrenament si nu mai renunta!
Old 13-07-2014, 21:15   #16
cristik22
Registered User

Am incercat mult mai devreme gvt-ul decat imi propusesem si vin si cu rezultate :

greutate = +3.5kg

antebrate = +1.5cm
brate = +0.75cm (nu sunt punctul meu forte)
gambe = +1.5cm
coapse = +2cm
perimetru toracic = +2.5cm
piept inferior = +2.5cm
piept+spate = +4cm
umeri = +3cm (in latime)

Foarte multumit de rezultat, l-am tinut doar 11 saptamani (3 faze) pentru ca m-a luat o raceala nasoala si mi-a afectat mult sistemul imunitar, nu mai asimilam cum trebuie si nu mai aveam nici tonus nici energie...Cred eu ca puteam sa mai smulg macar jumatate de kg pe ultima faza .Ce parere aveti?
Old 15-07-2014, 03:54   #17
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu zic ca avand in vedere numele topicului, ar trebui sa descrii mai mult metoda de antrenament folosita, scopul topicului e de a prezenta noi metode de antrenament.
Old 08-09-2014, 17:44   #18
M101
Registered User

Astazi am facut al 2-lea antrenament full-body,primul a fost vineri. Am antrenat tot corpul cu multe serii,stand aproape 2 ore in sala,desi am facut pauze destul de mici.
Voi exemplifica:
Piept+spate(superseturi)
3 ex.x 3 serii fiecare
Umeri 3 ex.x 3 seturi(deltoidul anterior si posterior lucrate in superserii)
Brate 2 ex.x 3 seturi (superserii)
Coapse 2 ex x 3 serii
B.femural 2 ex. x 3 serii
Gambe 2x3
Abdomen 2x3

Idea e in felul urmator: ma simt bine,puternic la antrenament,desi lucrez munca fizica grea 8-12 ore. Suplimente nu folosesc iar mesele sunt 3 sau 4 pe zi..Sunt zile cand am sa incep cu partra inferioara si voi termina cu grupele partii superioare.greutatile sunt maximul posibil de moment.
Astept sfaturi,pareri,si de la dl. Neagu si oricine altcineva,nu inainte de a mentiona ca iubesc mult sa ma antrenez,o fac de 10 ani,sunt ectomorf. Am facut si antrenamente de masa cu 3 zile/saptamana cu rezultate f.bune dar imi place sa ma antrenez si nu pot sta acasa. Dl. Neagu,va rog,un sfat,o palma dupa cap,ceva,ca merit stiu ca nu e topicul potrivit,dar vreau sa tragem impreuna concluzii despre aceasta metoda,despre existenta supraantrenamentului,etc. Va multumesc anticipat.
Old 08-09-2014, 17:54   #19
M101
Registered User

Sa nu uit: vreau sa ma antrenez zilnic,nici vorba de pauza,poate doar in weekend sau in zilele cand simt nevoia. De altfel,uneori as scadea putin volumul,de exemplu in loc de 6-9 serii/grupa,sa fac doar 4-6.
Old 08-09-2014, 21:43   #20
cristik22
Registered User

Full-body zilnic de luni pana vineri, sau cum? Exista o metoda in care se antreneaza tot corpul 5 zile la rand in sistem full-body, dar cu 3 serii pentru fiecare grupa musculara si doar exercitii compuse, iar cealalta saptamana se antreneaza o singura grupa musculara pe zi de luni pana vineri la un volum mult mai mare, cealalta saptamana din nou full-body 5 zile la rand si tot asa pana completezi 6-8 saptamani.Este o metoda doar pentru cei avansati (big change muscle se numeste), dar daca zici ca ai 10 ani de culturism poti sa o incerci.
Old 08-09-2014, 22:15   #21
RoyalCobra
Registered User

Ai mai multa experienta ca mine deci nu stiu daca te pot ajuta cu ceva.Daca tot vrei sa mergi aproape in fiecare zi la sala lucreaza brate,piept,spate,picioare,umeri si a 6a zi fa abdomene.Sau am mai vazut splituri cu femurali in o zi si cvadricepsi in alta zi. Eu sincer nu as face asa ceva dar poate la tine va functiona tinand cont ca ai 10 ani de sala.Sau fa antrenamente scurte de 30 de minute.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2014, 08:06   #22
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Fa diferente la nr de serii intre grupele mari si cele mici.Eu cred ca e mult sa faci 5 zile fullbody natural, te vei supraantrena pe volumul de antrenament descris mai sus.
Old 10-09-2014, 17:28   #23
M101
Registered User

Baieti,va multumesc pt. feed back. Conteaza pt mine. Ideea e ca,placandu-mi sa ma antrenez,am experimentat multe tipuri de antrenament. Si mai am,lol)) Dar ce fac qcum e cel mai nebuneste posibil.
Cristik222,da,5 zile fac cu volum mediu la fiecare grupa,6-9 serii,in fct.de grupa.inca ma simt ok,drept urmare o sa continui asa cel putin cateva zile,apoi voi face o pauza cam de 3-4 zile si voi intra iar pe un split 3 zile/saptamana pt.cateva luni.
Sfatul meu pt cei ce vor sa mai schimbe ceva,e sa experimenteze ce fac eu,macar cateva zile....senzatia e unica tot stau si ma gandesc la cum ar fi sa stau acasa si sa-mi permit suplimente si hrana de calitate....cred ca numai asa m-as antrena bafta baieti,spor la fiare si mai veniti cu idei la acest topic.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules