Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-07-2009, 13:55   #91
Oantza
Registered User

Oantza's Avatar

Nu merge Am incercat multe variante de antrenament.
Old 06-07-2009, 13:56   #92
Ghostdoggy
Registered User

Ghostdoggy's Avatar

Send a message via Yahoo to Ghostdoggy
Intradevar cand lucrezi cu ganterele este nevoie de o atentie si concentrare mai mare,dar totusi exercitiile de baza raman impinsul cu bara
Cum ai zis si mai sus Oantza,in legatura ca fiecare trebuie sa isi asculte corpul,fiecare este unic,ai dreptate!
Dedera ai dreptate intr-un fel,dar tine mine,
Le zice exercitii de baza pentru ca aia sunt,sunt de baza ,nu trebuiesc ocolite ,gata fac doar cu ganterele si ma fac mare,una este sa le alternezi alta e sa lucrezi cu ganterele la toate antrenamentele...Corect ?
Old 06-07-2009, 13:59   #93
Oantza
Registered User

Oantza's Avatar

Sunt multi care nu lucreaza cu bara la piept . Sunt multi diferiti!
Old 06-07-2009, 14:02   #94
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by dedera
vedeti multi dincolo la profile personale: streza, berbe etc

conteaza executia, sa simti muschiul ca lucreaza

nu exista exercitii de masa si definire, exita doar exercitii care la unii indivizi le merg, altora nu
in primu rand ca aici era vorba de ex de izolare si ex de masa...nu de ex de masa si ex de definire. in al doilea rand, nu am citit multe carti si articole de specialitate, dar nu cred ca voi intalni vreo carte scrisa de un mare culturist, sau fost culturist, sau mare antrenor care sa considere ex de izolare mai importante constructoare de masa. streza si berbe ala de care zici tu, au publicatii in vreo mare revista? sau au scris vreo carte ceva?
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2009, 14:16   #95
drg
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alessandro
in primu rand ca aici era vorba de ex de izolare si ex de masa...nu de ex de masa si ex de definire. in al doilea rand, nu am citit multe carti si articole de specialitate, dar nu cred ca voi intalni vreo carte scrisa de un mare culturist, sau fost culturist, sau mare antrenor care sa considere ex de izolare mai importante constructoare de masa. streza si berbe ala de care zici tu, au publicatii in vreo mare revista? sau au scris vreo carte ceva?

uita-te 2 minute pe profilul lor si poate iti schimbi parerea
cel putin berbe are un piept imens
Old 06-07-2009, 14:19   #96
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by drg
uita-te 2 minute pe profilul lor si poate iti schimbi parerea
cel putin berbe are un piept imens
m-am uitat la prima pag si m-a luat somnul....deci a scris ceva pana la urma? sau doar vb asa din experienta personala?
Old 06-07-2009, 14:37   #97
drg
Registered User

uita te la ultimele pagini unde sunt si poze.
Old 06-07-2009, 14:40   #98
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

prefer sa raman la ronnie coleman nu la 45 in brat , daca e sa ma uit, macar sa ma uit la ceva klumea. nu ma intereseaza cum arata, doar ca dedera l-a dat ca exemplu ca si cum ala ar fii mare culturist, si poate invata pe altii. noi aici vb la modul general. cum ar fii ca dn Neagu sa dea exemplu acum un antenament pe care il avea dupa 10 ani de sala....doar ca i-a mers lui bn.
Old 06-07-2009, 14:57   #99
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Oantza
Nu neg nimic! Stiti mult mai bine.
Poate ca am lucrat bine la cele 3 planuri. Din cate imi aduc aminte Arnold folosea mai mult fluturarile.

PS: Mi-am dezvoltat foarte mult parte dintre pectoral si umar.

LE: Din cate imi aduc aminte, GIBO @Bogdan, lucreaza foarte mult la fluturari si e mult mai dezvoltat la piept decat altii din RO care nu lucreaza fluturari.

Tomi - fostul partener al lui Streza, lucreaza HST numai cu exercitii de izolare si are super rezultate.

Raman la ideea mea: Fiecare isi asculta corpul !

Si Gibo si Tomi au facut la viata lor impins din culcat cam cati ani aveti voi ca varsta.Dedera, imi place ca deja emiti legi si le scrii cu rosu, dar asta nu inseamna ca ce scrii e adevarat, se bazeaza pe vreun studiu sau vreo metodica.
Eu in afara de cei 22 de ani de sala, am mai facut si 2 facultati in domeniu si un master in ANTRENAMENT SI PERFORMANTA SPORTIVA.
Pe net fiecare scrie ce vrea, realitatea e alta si daca e sa vorbim de performanta, sunteti inca foarte departe de subiect.
Dedera cati ani ai experimentat tu HST ,sau tu Oanta?cateva luni sau maximum un an!Cati sportivi campioni ati antrenat?Haideti sa pastram proportiile discutiei, nu mai dati exemple despre altii sa ma contraziceti cu ele, eu pe langa medaliile mele , am mai antrenat un Iana si inca cativa campioni, plus vreo cateva zeci care au depasit mult nivelul vostru.Discutia asta e inutila, iar argumentele prezentate de voi, nu au acoperire nici stiintifica nici practica.
Old 06-07-2009, 15:12   #100
Oantza
Registered User

Oantza's Avatar

Quote:
Originally Posted by Oantza
Nu neg nimic! Stiti mult mai bine.

Old 06-07-2009, 15:25   #101
Ghostdoggy
Registered User

Ghostdoggy's Avatar

Send a message via Yahoo to Ghostdoggy
ai specificat ca nu negi nimic,dar iti sustii niste afirmatii care contravin acestei negari :P
Respect pentru D-nul Cristian Neagu,anii de munca si experienta acumulata sunt inegalabile pentru multi dintre noi
Old 06-07-2009, 15:30   #102
dedera
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alessandro

tu stii cel mai bine man, tu le dai lectii la toti
deasemenea, cand era Gibo pe forum, tot tu te certai cu el ca stii mai bine etc
streza, berbe si multi altii habar n-au

sunt mituri multe in bb si daca veti cauta unde trebe, veti invata ce sa credeti sau nu de pe net
am mai zis, la unii le merge cu ex de baza, la altii nu le merge chiar asa bine
nu tre sa generalizam ca ex de baza ar fi cele mai bune pt a creste in masa...
dar ca de obicei in loc sa cercetam, ocolim argumentele sau dam cu pietre in altii
sunt o gramada de studii care arata ca nu la toti le merg anumite exercitii
aveti net, cautati!
dedera is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2009, 15:49   #103
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

da omule le stiu eu mai bine (e problema ta daca asta ai dedus din mesajul meu). si da, ma certam cu Gibo, ca eram prea ingamfat pt ce arata hai sa nu dezgropat acu ce a fost cu mai bn de un an in urma. si sa ne rezumam la subiectu de fata. de fapt nici la subiectu asta nu mai avem ce spune. chiar este inutil sa continuam discutia. fiecare va spune ca antr cu care a avut rezultate este cel mai bun.
Old 06-07-2009, 17:58   #104
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Pana la urma exista o materie de specialitate exact in acest domensiu si se numeste: METODICA ANTRENAMENTULUI SPORTIV.
In aceasta metodica se abordeaza diverse teorii, insa ca si in cartile scrise de Arnold , Lee Haney sau Mentzer se discuta despre exercitiile de dezvoltare a masei si fortei, in programe progresive.
De asemenea in cadrul Principiilor Weiider de antrenament se vorbeste despre exercitii de baza(constructie) si exercitii de izolare (separare, reliefare).
Sunt de acord ca exista exceptii, dar de la a le accepta , pana la a le da ca retete de antrenament e distanta mare.
Ca sa argumentez mai practic , uitati-va la exercitiile celor mai valorosi culturisti in sezonul de masa, ba daca ne uitam la Blood and Guts (Dorian Yates) vedem ca si in sezonul de definire facea ex de baza , tocmai pentru a isi pastra masa uriasa.
Iar contrargumentele lui Oanta si Dedera, sunt exemple de baieti ca Streza, Berbe sau Gibo, despre care ei citesc pe forum, dar pe care eu ii cunosc personal.
Da ca Arnold sau Oliva sau Coleman faceau fluturari sunt de acord, dar astea erau ca o completare a impinsurilor, ca sa nu spun ca ce se vede pe DVD-uri era in forma de concurs si definirea era scopul principal.
De fapt noi aici discutam despre metode demonstrate stiintific, pe care eu le-am pus in practica pe N sportivi, vs ce a citit despre sportivul X , Y sau Z , cutarescu pe un forum.
Oanta sau Dedera, nu ma intelegeti gresit, nu sunt suparat pe voi, dar nici sa accept greseli atat de mari fata de antrenament si metodica, nu pot.
Pt voi asta e un hobby, pt mine e o meserie.No figting, just talkin'.
Old 06-07-2009, 18:23   #105
Oantza
Registered User

Oantza's Avatar

Dl. Neagu, am inteles dupa explicatiile astea. Va respect munca foarte mult si va dau dreptate!
Old 07-07-2009, 13:22   #106
hieronymus
Registered User

Din ce citesc eu aici (si sper ca am inteles bine ce am citit), unii vor sa spuna ca exercitiile de izolare pot fi la fel de bune pt cresterea masei musculare ca cele de baza.
Ei bine, asta nu e deloc adevarat, pt ca marea crestere o ai cu exercitiile de baza (pt masa) nicidecum cu cele pt separare. Nu faci pieptul mare cu fluturari cu gantere, si nici coapse masive cu extensia gambelor la aparat. Eu sunt de acord cu principiile Weider (care au fost primele viabile in culturism), bazate pe cresterea progresiva a greutatilor folosite si pe impartirea exercitiilor in exercitii de baza si de izolare. In acest sport (ca si in strategia militara dealtfel) cele mai bune solutii sunt cele mai simple, de baza, nu schemele complicate. Cei care dupa numai un an de sala renunta la exercitiile de baza in favoarea unor scheme complicate, e problema lor, si personal nu cred ca vor avea mari sanse de reusita.
E normal ca marii culturisti sa faca si exercitii de izolare, pt ca la un concurs se puncteaza si definirea si densitatea musculara si vascularizarea, dar nu cu acestea au ajuns la marea masa musculara care i-a consacrat.
Pe de alta parte, in generatia anilor 70, Lee haney si Arnold se antrenau numai cu haltere si gantere, pt ca nu aparusera aparatele de azi, nici macar nu exista poze cu ei la aparate. Si uite la ce forma au ajuns, cu aceste exercitii de baza.
Deci si eu raman in favoarea exercitiilor de baza, pt cei care au ca soop cresterea masei musculare.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2009, 12:50   #107
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

eu nu mai pot folosi permanent exercitiile de baza. la aproape 20 de ani de sala articulatiile mele sunt facute praf si nu mai suporta greutati mari. asa ca folosesc alternativ exercitii de izolare pentru a da un stimul nou muschilor si a mari perioada de refacere pentru articulatiile mari. in felul acesta imi pastrez forta, stimulez permanent muschii cu ceva nou si ajut si sistemul de sustinere. ah...ar mai fi ceva - aduc ceva nou monotoniei care se face simtita dupa atatia ani. ca o concluzie...fara concluzie: a spus Cristi Neagu ce era de spus.
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2010, 15:22   #108
alosso
Registered User

Huh..Nu prea mai inteleg nimic..Deci e clar ca antrenamentul piramidal e cel mai bun , insa sunt doua tipuri : cu plafon si cu revenire.

Eu pana lucram in felul urmator: Prima serie ( incalzirea ) 10 repetari cu greutati mici , a 2 a serie 8 repetari si mai adaugam cateva kg , a 3 a serie 5 repetari si mai adaugam cateva kg.La a 4 a serie mai bagam cateva kg si faceam 2 repetari.Am vazut intr-un topic ca ultima serie trebuie sa aiba 2 repetari , dar e cam putin pentru a creste in masa.

Spuneti-mi , va rog cum trebuie sa lucrez ca sa cresc in masa musculara.Am citit mult topic uri si nu mai inteleg nimic nimic acum.
alosso is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2010, 19:34   #109
Trifu
Registered User

Trifu's Avatar

si eu ma antrenez in general mai ales la piept piramidal. iti dau 2 exemple din multele...nu-ti scriu tot antrenamentul meu iti dau doar o idee. exercitiul este impins cu haltera la plan drept.incalzire 15 repetari/ seria 1 +10kg 12 rep/seria 2 +10 kg 10 rep/ seria 3 +10 kg 8 rep/ seria 4 +10 kg 6 rep sau incalzire 15 rep/seria 1 +20 kg 10 rep/ seria 2 +10 kg 8 rep/ seria 3 +10 kg(90 kg) in cazul meu 5-6 rep. tu alegi nr de serii nr de repetari greutatea...incearca mai multe si nu te bloca la un singur fel de antrenament.variaza viteza,intensitatea,pune accent pe miscarea negativa.succes
Trifu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2010, 20:52   #110
Raekwon
Registered User

milos sarcev zice intr-unul din videoclipurile de pe youtube ca poti creste in masa musculara si cu exercitii de izolare si chiar la sfarsit incurajeaza fluturarile cu cabluri

milos sarcev training chest
Raekwon is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2010, 12:49   #111
houseISmusic
Registered User

houseISmusic's Avatar

In sistemul piramidal , de cate serii e nevoie pentru a obtine o crestere a masei musculare optime fara a intra in supraantrenament ?
houseISmusic is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2010, 15:34   #112
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Quote:
Originally Posted by houseISmusic
In sistemul piramidal , de cate serii e nevoie pentru a obtine o crestere a masei musculare optime fara a intra in supraantrenament ?
Conteaza nivelul de pregatire al sportivului, intensitatea cu care lucreaza si mai sunt si alti factori de luat in calcul insa sistemul piramidal nu e o reteta ci un concept/principiu de antrenament.
Old 07-12-2010, 15:26   #113
Daniel David
Registered User

Daniel David's Avatar

@house Maxim 6 pe exercitiu , maxim 20 de serii per total! Depinzand nivelul la care esti!
Daniel David is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2010, 15:43   #114
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mi se pare enorm 20 de serii.
Old 07-12-2010, 16:03   #115
Daniel David
Registered User

Daniel David's Avatar

Sunt culturisti de top care fac si 20 de serii pe grupa. Depinde de nivelul fiecaruia. Dar daca dvs. ma contraziceti , nu pot sa fac decat sa ma inclin!
Old 07-12-2010, 18:28   #116
erik
Registered User

Volumul de antrenament e un subiect controversat, cum zici tu multi culturisti folosesc cu succes antrenamente cu volum mare, si le recomanda chiar si incepatorilor. Oare chiar functioneaza pentru incepatori? putin probabil, dar depinde de tip somatic, alimentatie, odihna, alte activitati fizice.
Eu unul observ ca ma recuperez destul de greu chiar si dupa 14 serii intense pe grupa, asta la in jur de 102kg si cativa ani buni de antrenamente.

Last edited by erik : 07-12-2010 at 18:31.
erik is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 07:04   #117
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Sistemul piramidal presupune o serie maximala cu un varf de forta/ex.Nu poti lucra mai mult de5 serii/grupa mare in mai mult de 3 exercitiix3 varfuri de forta.Deja la 15 serii, esti stors.
Old 08-12-2010, 14:11   #118
Andr3!
Registered User

Andr3!'s Avatar

Send a message via Yahoo to Andr3!
Eu am folosit acest sistem de cand ma stiu,asa am invatat sa fac sala,3 serii crescatoare si una descrescatoare adica seria cu care am inceput.Pot sa spun ca am avut rezultate extrem de bune,intrun an am pus 17 kg pe mine,si fara grasime.Si crestere in forta incredibila,am inceput la sanie cu 20 kg si dupa 6 luni faceam cu 70 kg.Mam indragostit de culturism dupa vreo 3 luni.Poate ca,cresterea asta rapida in masa si forta a fost determinata si de alimentatia ft. complexa dar si de dedicatia care am puso in acest sport... 3 ore pe zi 6 zile pe saptamana.Daca ai vointa nu ai cum sa nu obtii rezultate..
Andr3! is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2010, 16:04   #119
Daniel David
Registered User

Daniel David's Avatar

Daca periodizezi programul si nu te antrenezi cu aceeasi intensitate si nu mergi pana la epuizare la fiecare set se pot face si 20 . Dar asta depinzand si de multi alti factori!
Old 09-12-2010, 19:12   #120
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ala deja nu mai e antrenamentul piramidal.Piramidalul presupune varf de forta si o crestere a greutatii maximale cu 1-10%/varf.Epuizarea face parte din ecuatia stimulare/supracompensare.De ce amestecati lucrurile simple si clare?!Un incepator nu va mai intelege nimic!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules