Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2013, 14:23   #1
Liviu00
Registered User

Umeri

Am vazut acest antrenament aici, la recomandat de BogdanTC:

Umeri - o saptamana faci zona ant. + mediana, iar urmatoarea saptamana, zona post. + mediana (ex. de impins e bine sa le faci stand pe un scaun pentu a nu iti solicita f. mult coloana);
Zona anterioara
- impins cu bara de la piept SAU impins cu ganterele de la piept: 4 serii x 10 repetari;
- ridicari anterioare cu gantere SAU ridicari anterioare cu bara SAU ramat vertical cu bara: 3 serii x 10 repetari;

Zona mediana
- fluturari laterale cu ganterele SAU ridicari laterale la aparat Nautilus: 3 serii x 10 repetari;

Zona posterioara
- impins cu bara de la ceafa: 4 serii x 10 repetari;
- fluturari laterale din aplecat SAU extensii laterale la scripete cu cablurile incrucisate: 3 serii x 10 repetari;

Acest antrenament ii era recomandat unui incepator. Eu sunt intermediar si as vrea sa`mi dezvolt mai mult partea mediana(deoarece mi se tot spune ca umerii nu`mi sunt destul de dezvoltati comparativ cu bratul). Antrenez umerii 1 data pe saptamana impreuna cu trapez.
Este okay sa folosesc si eu acest antrenament? Ar trebui sa schimb ceva ca sa pun mai mult accent pe median?
Liviu00 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2013, 18:00   #2
BogdanTC
Registered User

Nu inteleg fraza asta: "as vrea sa`mi dezvolt mai mult partea mediana(deoarece mi se tot spune ca umerii nu`mi sunt destul de dezvoltati comparativ cu bratul)".

Mi mi-a mers bine cu acel antrenament.
Acum lucrez toate zonele in acelasi antrenament. Nu l-am schimbat din cauza lipsei de rezultate ci din cauza monotoniei antrenamentului.

Lucrez toate zonele in sistem piramidal 12,10,8,6. Nu exagerez la greutate ca este o grupa sensibila si apare riscul de accidentare.

Anterior: Impins cu bara de la piept
Median: Ridicari laterale cu ganterele
Posterior: Fluturari din aplecat

Acum conteaza sa incerci sa vezi ce merge la tine nu ce merge la mine
BogdanTC is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2013, 19:36   #3
cristik22
Registered User

"ex. de impins e bine sa le faci stand pe un scaun pentu a nu iti solicita f. mult coloana);"

Ai incercat tu sa faci presa din picioare ca sa afirmi ca solicita coloana?

"Zona posterioara
- impins cu bara de la ceafa: 4 serii x 10 repetari;"

De cand impinsul de la ceafa lucreaza zona posterioara? Lucreaza tot zona anterioara, numai ca pozitia nu este deloc naturala si articulatia umarului va avea mult de suferit in timp.

"Acest antrenament ii era recomandat unui incepator. Eu sunt intermediar si as vrea sa`mi dezvolt mai mult partea mediana(deoarece mi se tot spune ca umerii nu`mi sunt destul de dezvoltati comparativ cu bratul)."

Ce treaba ai tu cu cei din sala? Trebuie sa iti dai seama tu daca ai vreo anumita grupa care ramane in urma, iar in al doilea rand daca vrei sa dezvolti o grupa sau o anumita zona din acea grupa mai mult decat o alta iti trebuie antrenament de specializare pentru acea grupa si va trebui sa primeasca intaietate, adica sa fie antrenata la inceputul antrenamentului.Nu-i asa domnule Neagu? (poate ma insel)
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2013, 21:00   #4
RoyalCobra
Registered User

De cat timp faci sala?
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2013, 12:15   #5
Liviu00
Registered User

Am facut 1 an dupa care am facut o pauza destul de lunga (aprox 8-9 luni), acum m`am apucat din ianuarie si am facut mai multe progrese decat in anul respectiv. As vrea sa`mi dezvolt partea mediana deoarece daca stau relaxat cu bratele pe langa corp, iese in evidenta tricepsul, nu umarul si as vrea sa se vada acel umar rotund care da si impresia unui spate mai lat.
Se poate sa`mi explicati ce inseamna "antrenament de specializare" pt Umar median?
Liviu00 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2013, 13:02   #6
RoyalCobra
Registered User

Cred ca multi avem problema pe care o ai si tu, dar cred ca se rezolva intr-un timp indelungat ...
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2013, 13:42   #7
cristik22
Registered User

Care problema? Eu nu vad nici o problema aici.Nu poti sa afirmi ca nu ai rotunjime la umeri dupa 1 an de sala si 9 luni de pauza...mai ai de tras multa vrme pana sa iti pui problema asta.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2013, 14:03   #8
SkoRpYo
Registered User

SkoRpYo's Avatar

eu am introdus ramat vertical cu bara in antrenamentul umerilor cam de 5 saptamani si parca prinde o forma umarul de rotunjime..sau mi se pare mie
SkoRpYo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules