Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-11-2006, 13:20   #1
Florin B.

Va salut domnule doctor !
V-am citit ultima carte publicata iar acolo sunt niste informatii precum ca intr-un efort intens, acidul lactic si alti metaboliti ar inhiba utilizarea AGL , deci in concluzie eforturile aerobe de mica intensitate ar conduce la folosirea grasimii ca sursa de enrgie. Dar pe site sunt unele informatii exact opuse in din acest punct de vedere chiar recomandandu-se antrenamentul pe intervale care presupune acumularea de acid lactic. Rugamintea mea este sa-mi spuneti ca dupa antrenamentul cu greutati, cate minute si la ce intensitate sa prestez un efort aerob pentru a maximaliza mobilizarea AGL si a nu pierde (foarte mult) din masa musculara.
Va multumesc si va felicit pentru ca promovati fitnessul cu succes .
  Reply With Quote
Old 16-11-2006, 21:56   #2
Dr.S.Damian
doctor

Dr.S.Damian's Avatar

Multumesc pentru felicitari.
Sa te lamuresc. Informatiile nu sunt opuse.
Antrenamentul cu intervale presupun alternarea de perioade scurte de efort intens cu periode mai lungi de efort mediu.
Prima afirmatie se refera la efortul intens de lunga durata.
S-a constatat ca antrenamentul cu intervale poate fi mai eficient in slabire pentru ca mareste considerabil consumul caloric (comparativ cu efortul mediu continuu). In intervalele de efort intens din acest tip de antrenament se produce acid lactic, insa acesta este metabolizat in timpul perioadelor de efort mediu, cand metabolismul vireaza catre producerea energiei in conditii aerobe.
Dupa un antrenament cu greutati, poti face 20 de minute de antrenament cardio.
Dr.S.Damian is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules