Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Top 10 Alimente care ingrasa! 100/g
Paine 73 45.91%
Oua 7 4.40%
Lapte 5 3.14%
Carne Porc 26 16.35%
Alune 19 11.95%
Carne Vita 6 3.77%
Carne Pui 7 4.40%
Margarina 65 40.88%
Acadele 48 30.19%
Cartofi 47 29.56%
Multiple Choice Poll. Voters: 159. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-05-2011, 15:35   #31
nyno13ro
Registered User

Am votat painea, margarina si acadelele, nu e specificat ce tip de paine. Conteaza mult cum combini alimentele. Poti manca aproape orice tip de aliment daca le combini corect. Cand spun aliment nu ma refer la porcarii pentru vaci gelatinoase ca dulciurile sau cocaturile.
nyno13ro is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2011, 14:57   #32
aly112
Registered User

aly112's Avatar

Ciocolata...
aly112 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2011, 20:06   #33
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

dulciurile si fainoasele ingrasa iar margarina si untul dupa mine sunt cele mai nesanatoase.

ON: Pauza pana pe 15 iulie! PREPARE! BAC .
ovidiu26 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 15:57   #34
fitness-trainer-ro
Registered User

Eu zic sa tineti cont si de orele la care mancati diferite alimente. De exemplu painea, cartofii si dulciurile se depun usor mancate seara cu putin timp inainte de culcare.
Mai conteaza si cum le combinati in cadrul meselor. Doua combinatii care ingrasa sunt painea cu carne siu cartofi cu carne.
Romanii aveau o vorba: "Dimineata mananci singur, la amiaza imparti cu prietenii, seara dai mancarea la dusmani." Cred ca e destul de sugestiv.

Last edited by fitness-trainer-ro : 24-02-2012 at 16:02.
fitness-trainer-ro is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2012, 17:36   #35
Nelutu91
Registered User

Nelutu91's Avatar

Quote:
Originally Posted by fitness-trainer-ro
Romanii aveau o vorba: "Dimineata mananci singur, la amiaza imparti cu prietenii, seara dai mancarea la dusmani." Cred ca e destul de sugestiv.
no manca tu asa... sapai te faci mare
Nelutu91 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012, 11:15   #36
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Nelutu este un topic despre cum sa mananci sau ce sa nu mananci pentru a evita ingrasarea.
Old 20-03-2012, 14:45   #37
TheDentist
Registered User

@ovidiu26: just sayin' dar eu stiam ca untul nu e atat de nesanatos...stie cineva la fel ca mine sau sunt informata gresit?
TheDentist is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 21:39   #38
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Untul e o bomba calorica din grasimi nesanatoase.Cum nu poate fi consumat decat in asociere cu carbohidrati, devine un inamic redutabil al slabirii.
Old 21-03-2012, 11:46   #39
ManowaR
Registered User

ManowaR's Avatar

Nasol, ca nu stiu cu ce altceva pot completa la sandwich-uri... branza dulce cu sunca, doar paine cu sunca, etc
-80 kg
ManowaR is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 14:37   #40
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Merge branza de vaci degresata combinata cu iaurt slab si putina sare.Iese o pasta asemanatoare cu untul dar mult mai dietetica.
Old 31-03-2012, 09:01   #41
otto
Registered User

Painea, bineinteles, ouale=doar galbenusul dar ca sa pui masa mananci doar albusul. Laptele=ala de la tara da. Carne de porc=daca e carne macra nu. Alune=da. Carne de vita, pui=la fel ca cea de porc. Margarina=nu inteleg de ce ar manca asa o prostie, grasimi hidrogenate... Acadele=Zaharul ingrasa dar fiecare are placerile lui si in moderatie nu e asa o drama. Cartofi=da.

Nu stiu cum spuneti voi ca un om poate sa manance si 10 oua intregi pe zi ca eu daca mananc 4 in 2 zile imi simt ficatul ca trage greu. Vb de oua intregi. Cand e vorba de albus mananc si 40 pe saptamana ca nu am nimic si ma simt foarte bine. Desi contin doar 10% proteine este proteina de cea mai buna calitate pe care ai putea sa o gasesti. Mai ii aud pe unii ca spun ca este toxic si ca iti produce o lipsa de biotina parca, vitamina B NuStiuCat. E vb doar daca manaci oua crude, ceea ce este contraindicat.

Spunea cineva mai sus ca CIOCOLATA ingrasa, daca mananci 3 in fiecare zi da. Citeam, nu mai stiu unde ca chiar te ajuta sa slabesti... contine antioxidanti. Plus ca s=au facut niste studii si arata ca o bucatica de ciocolata iti ofera mai multa placere decat sa te saruti cu iubita deci e un bun "motivator".. iti ridica moralul. Eu sunt pro ciocolata.

Edit: Ca tot vorbiti despre paine, din ce am stiu eu noi ca specie nu suntem facuti sa mancam paine si nu este foarte sanatoasa doar ca stilul de viata si societatea ne-a invatat sa o mancam. Suntem 7 miliarde si e ceva ce iti umple stomacul.

Last edited by otto : 31-03-2012 at 09:15.
otto is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2012, 09:37   #42
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by otto
Painea, bineinteles, ouale=doar galbenusul dar ca sa pui masa mananci doar albusul. Laptele=ala de la tara da. Carne de porc=daca e carne macra nu. Alune=da. Carne de vita, pui=la fel ca cea de porc. Margarina=nu inteleg de ce ar manca asa o prostie, grasimi hidrogenate... Acadele=Zaharul ingrasa dar fiecare are placerile lui si in moderatie nu e asa o drama. Cartofi=da.

Nu stiu cum spuneti voi ca un om poate sa manance si 10 oua intregi pe zi ca eu daca mananc 4 in 2 zile imi simt ficatul ca trage greu. Vb de oua intregi. Cand e vorba de albus mananc si 40 pe saptamana ca nu am nimic si ma simt foarte bine. Desi contin doar 10% proteine este proteina de cea mai buna calitate pe care ai putea sa o gasesti. Mai ii aud pe unii ca spun ca este toxic si ca iti produce o lipsa de biotina parca, vitamina B NuStiuCat. E vb doar daca manaci oua crude, ceea ce este contraindicat.

Spunea cineva mai sus ca CIOCOLATA ingrasa, daca mananci 3 in fiecare zi da. Citeam, nu mai stiu unde ca chiar te ajuta sa slabesti... contine antioxidanti. Plus ca s=au facut niste studii si arata ca o bucatica de ciocolata iti ofera mai multa placere decat sa te saruti cu iubita deci e un bun "motivator".. iti ridica moralul. Eu sunt pro ciocolata.

Edit: Ca tot vorbiti despre paine, din ce am stiu eu noi ca specie nu suntem facuti sa mancam paine si nu este foarte sanatoasa doar ca stilul de viata si societatea ne-a invatat sa o mancam. Suntem 7 miliarde si e ceva ce iti umple stomacul.

1-zaharul impiedica slabirea nu prin nr de calorii continute ci prin raspunsul insulinic care modifica complet metabolismul
2-ciocolata contine zahar, deci e fals ca ar putea sa ajute la slabire.Antioxidantii nu au niciun rol importnat in slabire.
3-si eu sunt pro ciocolata dar nu in slabire, atunci singura permisa e cea fara zahar, dar si aia ridica probleme prin continutul ridicat de carbo.

Unele kestii afirmate de tine sunt ok, dar altele nu.Se vede ca te documentezi de pe net/ziare etc.Incearca carti de biochimie si nutritie cauta cartea lui Montignac ca idee sa vezi care este mecanismul slabirii.Asa vei intelege procesul in ansamblu si vei fi imun la informatii postate de diversi(e) ziaristi habarnisti si toti cititorii de google pe net
Old 31-03-2012, 10:06   #43
otto
Registered User

Care dintre ele, asta? http://www.scribd.com/doc/11490302/M...c-Deci-Slabesc
Old 31-03-2012, 10:21   #44
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Da este foarte buna, eu o am tiparita!
Citeste-o cu atentie si iti vei elucida multe.
Old 09-01-2013, 15:07   #45
Al yn
Registered User

Al yn's Avatar

de la ce alimente e bine sa te abtii ca sa poti sati formezi abdomenul?(am burta ,defapt doar volumul stomacului mie marit )
Al yn is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2013, 23:24   #46
Vlad Alexandru
Registered User

Daca ai inflatie abdominala .. aia se remediaza extrem de greu ... daca zici ca ai volumul stomacului marit... inca nu stiu cum sa remediezi inflatia abdominala dar sigur domnul neagu stie ... dar daca ai burta , eu zic ca ar trebuii minim 5 luni de alimentatie corecta ca sa iti "dezgropi" abdomenul...
Vlad Alexandru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules