Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-10-2006, 00:02   #1
GheorgheM

As dori sa adresez 2 intrebari:
1. Care este portiunea din muschiul latissim, precum si care ar fi ceilalti muschi implicati in ramatul cu bara T, priza ingusta (prin prinderea cu un maner a barei longitudinale) si care este deosebirea dintre acest exercitiu si ramatul clasic cu bara? Tot aici, v-as mai ruga sa imi spuneti daca ramatul clasic cu bara ar putea sa fie intr-adevar mai eficient prin folosirea unei prize tip supinatie (prin alungirea cursei bratelor in miscare).
2. Ce tactica ma sfatuiti sa adopt in antrenamentul pentru cresterea strict in masa a gambelor, deoarece am incercat exercitiile clasice folosind o greutate considerata de mine mare (150 de kg la aparat cu scripete) si facand 15 repetari/serie, insa nu am constatat nici o crestere in masa a grupei respective, fapt care m-a ingrijorat oarecum - unele gambe chiar nu cresc?

In speranta ca intrebarile mele au fost cat de cat "punctuale" va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
  Reply With Quote
Old 17-10-2006, 18:07   #2
Dr.S.Damian
doctor

Dr.S.Damian's Avatar

1. Marele dorsal se contracta tot la aceasta miscare, insa ramatul cu bara T pune accentul pe muschii interscapulari in principal si in secundar pe marele dorsal, in timp ce la ramatul clasic situatia este inversa. Dupa unii sportivi (de exemplu Yates), ramatul cu priza in supinatie ar fi mai eficient. Altii nu sunt de acord, spunand ca intra prea mult bicepsul.
2. Greutati foarte mari si repetari lente. Este o grupa inr-adevar dificila.
Dr.S.Damian is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules