Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FITNESS PENTRU FETE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 30-01-2013, 00:34   #1
ancali
Registered User

Smile Slabire si tonifiere

Buna seara, numele meu este Anca si am 21 ani, 1.75m si 58 kg.As vrea sa ma apuc serios de sala, dar nu prea stiu la ce aparate sa lucrez, un program pe grupe de muschi si pe zile mi-ati putea recomanda?
Ps:Ce aparat sa ocolesc la sala sa nu imi fac un spate prea lat, umeri prea lati? De ex la helcometru e ok sa lucrez? Multumesc anticipat!

Si niste poze
http://imageshack.us/photo/my-images/51/dsc2763v.jpg/
http://img694.imageshack.us/img694/1081/dsc2764j.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/4563/dsc2765h.jpg
ancali is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2013, 06:30   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Anca in primul rand as fi atent la o problema, la poza din spate umarul stang este mai sus, poate fi doar in poza, dar poate fi o problema de postura.
Daca tu nu ai lucrat pana acum la sala, va fi o problema mult mai grea si importanta, pe care nu ti-o poate rezolva nimeni pe net: EXECUTIA.Conform regulilor forumului, eu nu pot sa iti construiesc un program individualizat de antrenament, ci doar sa iti imbunatatesc pe unul postat de tine.
Dar in opinia mea tu ai nevoie de un personal trainer, daca acest lucru nu este posibil o sa fie mai dificil, dar nu imposibil sa obtii ce doresti.
Eu iti pot face recomandari pe baza pozelor, ai nevoie sa arzi de pe zona taliei atat de pe abdominali cat si de pe lombari, ai nevoie sa remodelezi zona soldurilor, nu te speria de exercitiile de spate, esti ingusta in umeri si nu exista riscul dezvoltarii unui spate cu forma masculina.Cred ca si pe la trenul inferior ar fi de ekilibrat masa musculara si mai mult forma.Din start ar trebui individualizat programul de antrenament pe aceste recomandari.
Un sfat pentru siguranta ta: invata de la cineva cu experienta executia, esti inalta si risti accidentari, dintre care cea mai periculoasa ar fi la coloana.Teoretic aici pe site poti intreba orice, dar partea practica nu o poti primi pe net, nici macar in clipuri pe youtube, pentru ca nu are cine sa iti corecteze miscarile.
Despre program: ti-as recomanda un circuit in care sa lucrezi tot corpul la un antrenament cu accente pe zonele interesate, completat de efort aerob.
Old 30-01-2013, 14:48   #3
ancali
Registered User

Cred ca problema la umar este doar in poza.
Din pacate, momentan nu imi permit un personal trainer. Daca merg de 3 ori pe sapt la sala e ok, nu?

Multumesc pentru sfaturi! O sa le si pun in aplicare in masura in care se poate.
ancali is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2013, 15:29   #4
BogdanTC
Registered User

Teoretic, in orice sala de sport ar trebui sa fie un antrenor, nu antrenor personal, care sa te ajute sa inveti miscarile corecte, exercitiile de baza, sa se asigure ca executi exercitiile in deplina siguranta si chiar sa te indrume spre un anumit program de antrenament conceput special pentru nevoile tale.
Din pacate asa ceva gasim cam rar in sali. Iar solutia este, din pacate, cea expusa de domnul Neagu - antrenorul personal.
Ai grija si cu antrenorii personali. Multi dintre ei au venit din fata unui PC si si-au luat certificate in 2-3 saptamani si au impresia ca au dobandit in acest timp suficiente informatii cat sa invete pe altii mai multe decat stiu.
BogdanTC is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2013, 19:01   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mai Bogdane cat de rau esti....si totusi din pacate ai dreptate.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules