Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-08-2015, 11:57   #1
Komi_craiova
Registered User

Komi_craiova's Avatar

Izolat proteic din zer fara lactoza?

Salut,

Stiti cumva daca exista izolate proteice din zer dar fara lactoza? De fel am inteles ca ele contin lactoza dar in cantitate mica insa la majoritatea nu e nimic scris pe ambalaj.

Fiind sensibil la lactoza mi-am cumparat acum doua zile un concentrat proteic din oua si carne de vita ( mai exact asta RECLAMA INTERZISA CITESTE REGULAMENT) insa nu stiu ce fel de asimilare are sau cat va fi de eficient. L-ati incercat careva?

STOP WISHING, START DOING
Ectomorf,1.83m,82kg
Komi_craiova is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2015, 09:16   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Depinde de nivelul de intoleranta.Teoretic exista N suplimente fara lactoza (scrie pe eticketa ca pot contine urme de lactoza).Testeaza, nimeni nu poate ghici ce nivel de lactoza tolerezi.In ziua de azi exista proteina din orez, carne de vita, ou, albus de ou etc.Nu ar trebui sa ai probleme cu nici una dintre astea, inclusiv proteina vegetala.De aceea spun, exista formula de zer fara lactoza sau cu urme de lactoza, dar totul depinde de intoleranta ta.
Old 26-08-2015, 16:00   #3
cristik22
Registered User

Izolatele din zer nu au lactoza, sau au in cantitati neglijabile.Eu am intoleranta la lactoza si nu imi creaza probleme izolatele din zer.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2015, 14:44   #4
Komi_craiova
Registered User

Komi_craiova's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Izolatele din zer nu au lactoza, sau au in cantitati neglijabile.Eu am intoleranta la lactoza si nu imi creaza probleme izolatele din zer.

Super..acelasi lucru este valabil si in cazul celor bazate doar pe caseina?

Si legat de concentratul ce l-am cumparat bazat pe proteina din albusuri de oua si carne de vita..imi puteti spune cand este recomandat sa fie luat, dupa antrenament gen proteina din zer sau seara inainte de culcare gen caseina? Cu alte cuvinte nu am gasit nicaieri rata de absortie, daca e rapida sau lenta.
Va multumesc !

STOP WISHING, START DOING
Ectomorf,1.83m,82kg
Komi_craiova is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2015, 17:23   #5
cristik22
Registered User

Seara, e absorbtie moderata spre lenta.Data viitoare ia-ti izolat de zer ca oua si carne de vita se gasesc la toate magazinele.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2015, 21:38   #6
RoyalCobra
Registered User

Din cate am vazut pe o cutie de proteina de vita pe care am avut-o, zice ca se absoarbe MULT mai rapid decat whey, nu stiu ce sa cred, pe net am gasit altceva.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2015, 13:04   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

De aia toti profesionistii baga whey ...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules