Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-05-2016, 22:52   #1
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Costocondrita / sindrom Tietze

Salut. S-a mai confruntat careva cu una din afectiunile astea? Cum a scapat de durerile toracice? Infiltratiile in zona sternului sunt dureroase? Un ortoped mi-a spus ca ar trebui sa fac niste infiltratii. Asta se traduce printr-o intepatura la fiecare punct de intersectie dintre coaste si stern. Am facut deja o infiltratie la umar si m-a durut Nu stiu cum as putea rezista la cateva intepaturi in zona sternului.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2016, 10:23   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu stiam de aceste afectiuni, pana sa le scrii tu, desi am suferit anul acesta (si in trecut) de dureri si nevralgii intercostale.Durerile pot fi urate, eu am diverse zone inflamate datorate accodentarilor din sport si inclusiv aceste dureri intercostale , le tratez cu soare.Poate parea penibil, dar la mine si al altii functioneaza.Cum ma expun la soare, aceste inflamatii si dureri dispar, pana revine sezonul rece.
Old 17-05-2016, 22:22   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Prima data am crezut ca este o tendinita la tendoanele pectoralilor, partea de se insera pe stern. Am mai avut dureri de genul acesta cu ani in urma si aparea de obicei cand reaincepeam antrenamentele dupa pauze lungi. Dar trecea de la sine. Acum durerea o am de anul trecut. Se intensifica noaptea, iar dimineata parca mi se rupe pieptul de durere. M-am tot dat cu antiinflamatoare si nimic.
Old 17-05-2016, 22:32   #4
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Ar fi totusi o idee asta cu soarele. Poate pt articulatii mele ar fi bine sa dau o tura la vara pana in Eforie, undeva la namol. Dar pana atunci doream sa recurg la alte tratamente. In ultima vreme am inceput sa am prob cu aproape orice articulatie din corp: ambii genunchi, un umar, sternul, coloana...
Old 18-05-2016, 13:03   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Suplimente pe baza de acid hyaluronic, ai incercat?Bai cu sare grunjoasa?
Old 19-05-2016, 00:22   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Am avut o perioada f scurta cand faceam bai cu sare. Din comoditate, merge mai repede sa fac dus, dar cred ca voi reincepe cu baile. Suplimente cu acid hyaluronic nu am incercat pana acum. Poate voi trece si pe la kinetoterapeutul la care ati fost dvs cand ati avut prob la genunchi.
Old 19-05-2016, 10:26   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cand te doare suficient de tare, o sa incerci sa aplici diverse metode, ca sa scapi, pana atunci motivatia e mica

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules