Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-03-2005, 19:03   #1
costy

intrebari nutritie

Salut,d-le doctor!

Am si eu cateva intrebari legate de nutritie la care nu am reusit pana acum sa gasesc raspunsuri satisfacatoare.Deci:

1. Cantitatea de proteine absorbite la o masa este,in conditii normale,cuprinsa intre 30-50g. OK ,asta stiam de la bun inceput dar ce se intampla atunci cand la o masa aceasta cantitate este depasita??
Proteinele ce depasesc limita respectiva nu mai pot fi absorbite si sunt eliminate (deci nu au nici un efect),sau sunt totusi absorbite dar nu mai pot fi folosite pentru functiile lor specifice si se depun sub forma de grasime??

2. Cum ramane cu carbohidratii? Exista o valoare maxima ce poate fi absorbita la o singura masa si daca da, care este aceasta??

3. Referitor tot la carbohidrati si mai exact la indicele glicemic. Pentru un mezomorf dar si cu ceva tendinte de endomorf asa cum sunt eu(cred), care credeti ca aste valoarea maxima a indicelui glicemic pe care nu ar trebui sa o depasesc asfel incat sa nu am probleme cu energia si cu stratul adipos??
Aici trebuie sa precizez ca am si alte nelamuriri legate de faptul ca pentru acelasi aliment am intalnit valori diferite ale indicelui glicemic(diferente destul de mari).
Exista vreun aliment cu valoare etalon pentru indicele glicemic??

Multumesc mult.
  Reply With Quote
Old 07-03-2005, 11:33   #2
Dr.S.Damian

1. Valoarea asta (35-50) este una orientativa, fiindca absorbtia si utilizarea depinde de mai multi parametrii care pot varia de la o masa la alta, in functie de caracteristicile fiecaruia, momentul zilei, starea de sanatate, antrenament etc.
Teoretic, daca dai organismului un exces proteic pe care nu il poate utiliza, acesta se elimina ca atare.
2. Probabil ca exista o limita, insa nu o cunosc
3. Pentru orice individ, dar mai ales pentru cei cu tendinta la ingrasare recomandarea este sa evite alimentele cu index glicemic mare (peste 70). Totusi acest lucru nu e posibil totdeauna si nu e nici o tragedie daca din cand in cand mai consuma si astfel de alimente.
Painea alba are indice glicemic mare.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules