Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-02-2014, 15:18   #1
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Alimentatie zilnica

Salut,

Cum am mai mentionat si in alt thread deschis pe sectiunea "Suplimente", am 30 ani, mezomorf, 182 cm, 86 kg. M-am reapucat de sala acum 3 luni, dupa o pauza de 2 ani. In timpul asta am crescut 6kg in masa.

Obiectivul meu este sa mai adaug inca 6kg de masa pana la sfarsitul anului curent fara grasime.

As dori un sfat in legatura cu alimentatia, pe care o voi lista mai jos un pic, insa inainte de asta, mentionez ca eu sunt multumit de ea, la modul ca pana acum n-am avut mari probleme. Ce-i drept cred ca ma ajuta mult si suplimentele pe care le iau (creatina, glutamina, proteine Whey, multi vitamine si minerale). Realizez insa ca nu am o alimentatie perfecta si as dori sa o imbunatatesc cu ajutorul vostru.

--Alimentatia--

-Micul dejun, ora 06:15: omleta din 2 oua, 60 grame kaizer prajit putin in unt, 1 felie de paine din grau integral, 1 banana.

-Pranz, ora 14:00: 250 grame piept de pui, 150 grame orez sau cartofi piure, 1 banana + 1 baton proteic cu ceai verde.

-Cina, ora 20:00: ciorba de legume + o felie de paine din grau integral + o banana + un baton proteic cu ceai verde. Mentionez ca uneori mai consum si cateva curmale sau smochine, nu multe.

Astept sfaturile, sugestiile voastre. Mentionez ca nu prea am timp de mai mult de 3 mese pe zi.

Multumesc anticipat si spor la ridicat.
MrOlympia84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 16:50   #2
cristik22
Registered User

Mic dejun: (06:00)

2-3oua fierte/omleta
200g piept de pui
100g fasole verde
100g salata
3-5ml ulei de masline
5g seminte de in
*astepti 3 ore inainte de a te apuca de antrenament.

Shake-ul dupa antrenament: (10:00 sau 10:30, imediat dupa antrenament)

50g whey (proteina din zer)
70g dextroza/maltodextrina
5g creatina monohidrat
5g glutamina

Pranz: (11:30 sau 12:00, de regula la o ora si jumatate dupa shake)

250g piept pui/curcan
150g fasole verde
50g salata (fara ulei)
80g orez brun integral (cantarit inainte de fierbere)

*2 fructe intre pranz si cina (ora 16:00 ar fi cel mai indicat)

Cina: (incearca sa o iei la ora 18:00)

250g friptura de vita/peste
100g broccoli/fasole verde
100g salata
10ml ulei de masline

*1-2 fructe (la 3-4 ore dupa cina, nu mai devreme)

Inainte cu o ora de somn: (la o ora dupa ce ai servit fructele)

200g branza degresata
50g alune/nuci/migdale/arahide (ce vrei tu, dar de preferat sa le faci pasta)
10g seminte de in (de preferat macinate)

Bun, ai zis ca nu ai timp decat de 3 mese, dar mai faci un mic efort si strecori niste fructe intre mese si o masa inainte de somn (nu pare o misiune imposibila).Alimentatia ta continea prea putina carne si prea putine legume, grasimi neasanatoase (kaizer prajit, serios?%
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 16:52   #3
cristik22
Registered User

Continuarea:

Bun, ai zis ca nu ai timp decat de 3 mese, dar mai faci un mic efort si strecori niste fructe intre mese si o masa inainte de somn (nu pare o misiune imposibila).Alimentatia ta continea prea putina carne si prea putine legume, grasimi neasanatoase (kaizer prajit, serios?).Niciodata sa nu mai combini fructele cu nici un alt aliment, iar painea nu are ce cauta in ecuatie atata timp cat masa respectiva este bogata in grasimi (oua, ulei, prajeli, etc).Acum, nu poate sti nimeni decat tu de cate calorii ai nevoie pentru a avea loc cresterile musculare, tu ai aici in dieta aproximativ 3200 de kilocalorii, zic eu suficiente pentru un mezomorf.Ar trebui sa tii cont de faptul ca nu se poate lua mai mult de 700-800g de tesut musuclar pe luna (atat iei cand esti la inceput, pe parcurs ce avansezi iei mult mai putin), asa ca din acele 6kg luate de tine, maxim 2, 2.5kg puteau fi muschi, restul fiind grasime/apa, etc, dar asta cu conditia sa fi avut dieta beton (ceea ce nu prea a fost cazul la tine), asa ca tind sa cred ca ai acumulat multa grasime.Asa ca ai grija pe viitor cu kg astea multe, ca sunt doar o iluzie si iluzia asta te va costa mai tarziu cand vei ajunge la un procent destul de mare de grasime si muschi aproape deloc.Daca vezi ca iei mai mult de 1kg pe luna in greutate, mai redu putin din ulei si oleaginoase, fructe chiar si din portiile de carne, pentru ca ti-am zis, nu pot sti exact de ce cantitate de mancare ai tu nevoie...Cam asta ar fi, de aminoacizi separat nu este nevoie, asa ca iti raman mai multi bani pentru carne.In zilele cand nu te antrenezi shake-ul nu este necesar.De asemenea batoanele proteice nu isi au rostul, decat de pofta intre mese atunci cand nu consumi fructe, in rest nu te ajuta cu nimic in plus.Te-as sfatui sa stai departe de combinatii din astea bomba pe care le faceai faceai la absolut toate mesele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa mananci exact ce am scris eu acolo zi de zi.Poti inlocui carnea cu pestele, poti exclude ouale, poti inlocui legumele cu altele care iti plac mai mult, dar in principiu sa respecti cantitatea de 700g de carne pe zi (700g dupa fierbere).Cam atat, bafta.
Old 05-02-2014, 17:00   #4
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Multumesc mult pentru sfat si pt ca ti-ai dedicat ceva timp sa ma ajuti, chiar apreciez... si da, o sa tin cont de sfaturile tale.
Old 05-02-2014, 17:51   #5
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Inca o intrebare daca esti amabil: ce gust au dextroza/maltodextrina de la firmele romanesti ? Sunt acceptabile sau iti versi matele? eu am o mare problema cu gustul..asta e si motivul pt care imi cumpar proteine dintre cele mai scumpe, nu ca m-ar da banii afara din casa.
Old 05-02-2014, 18:11   #6
cristik22
Registered User

Vezi ca esti pe forumul Redis, asa ca ai grija sa nu dai nume de firme.Dextroza e dulce, maltodextrina n-are nici un gust.Gasesti pe site, dar vezi totusi ca esti la rubrica nutritie.
Old 05-02-2014, 18:49   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Dextroza e aceeasi, si Redis o importa.In afara de batoane, toate celalte produse sunt importate si doar ambalate in Ro.Sincer eu wheyu de la Redis l-am consumat de multe ori ca desert, atat de gustos este.
Old 05-02-2014, 20:02   #8
RoyalCobra
Registered User

Am o curiozitate, care este avantajul alunelor facute pasta ?
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 20:06   #9
cristik22
Registered User

Avantajul este ca se digera mai bine daca le faci pasta.
Old 05-02-2014, 21:50   #10
RoyalCobra
Registered User

Ok,merci.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 22:39   #11
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

mulțumesc mult pentru ajutor!