Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-07-2013, 03:00   #1
Paul88
Registered User

Paul88's Avatar

Send a message via ICQ to Paul88 Send a message via Yahoo to Paul88
Masa de dimineata

Salut , am nevoie de ajutor in legatura cu o problema , aceea fiind masa de dimineata , desi stiu ca este cam cea mai importanta masa din zi , mananc foarte putin dimineata deoarece nu am pofta de mancare , deabia imi pot bea shake-ul proteic , in rest nu pot manca absolut nimic , deabia la o ora jumate sau poate mai mult , pot sa mananc cate ceva.
Acum ce vreau eu sunt cateva moduri prin care pot scapa de lipsa poftei de mancare dimineata
Multumesc anticipat !
Paul88 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2013, 09:12   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mananca intai un fruct acid.Bea shake-ul dupa ce ai mancat mancare.
Old 14-07-2013, 15:25   #3
Paul88
Registered User

Paul88's Avatar

Pai nu pot manca decat la o ora , o ora jumate dupa ce ma trezesc , sa iau shake-ul dupa ?
Old 14-07-2013, 19:48   #4
aslpls
Registered User

poti incerca sa mananci fortat, insa la inceput f putin si sa cresti canitatea treptat pana ajungi la cea dorita
aslpls is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2013, 19:49   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Incet incet te vei obisnui sa mananci imediat cum te trezesti, eu uneori ma scol de foame :d
Old 15-07-2013, 19:02   #6
Paul88
Registered User

Paul88's Avatar

da am incercat sa mananc fortat cate putin , am crezut ca ma voi obisnui dar nu am reusit
Eu de felul meu am un program cam prost si obisnuiesc sa stau pana mai tarziu noaptea si atunci mananc cam mult , s-ar putea asta sa fie cauza , mananc prea mult inainte de somn ?
Old 15-07-2013, 19:15   #7
cristik22
Registered User

Pai noi de unde sa stim cat mananci tu? Cel mai probabil din cauza ca esti dezorganizat.Fa-ti un program de somn, de alimentatie si usor usor corpul se va adapta la nevoile tale.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2013, 20:00   #8
Paul88
Registered User

Paul88's Avatar

Da o sa incerc sa ma organizez , multumesc de sfat
Intrebarea mea era daca asta poate fi o cauza , mancatul inainte de somn , indiferent cat de mult sau de putin as manca.
Old 15-07-2013, 20:17   #9
cristik22
Registered User

Nu are nici o legatura mancatul inainte de somn cu lipsa poftei de mancare a doua zi dimineata, este chiar indicat sa consumam o masa mica inainte de somn.Incearca sa mananci regulat cel putin 6 mese pe zi
Old 15-07-2013, 21:51   #10
Paul88
Registered User

Paul88's Avatar

Da am inteles acum , aveam orgranizate cele 6 mese , numai ca asta era problema la cea de dimineata ca nu prea pot manca , dar o sa incerc putin cate putin
Multumesc pentru raspunsuri
Old 15-07-2013, 23:37   #11
RoyalCobra
Registered User

Banuiesc ca nu vomiti daca te fortezi sa mananci de dimineata, ar trebui sa incerci, e mai greu la inceput dar nu cred ca e asa de greu sa te fortezi sa mananci cat de putin si in timp o sa ti se deschida apetitul.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2013, 05:32   #12
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ficatul si tractul digestiv sunt incarcate cu procesarea a ceea ce a manacat tarziu noaptea, de aceea nu exista pofta de mancare dimineata.
Old 16-07-2013, 09:15   #13
cristik22
Registered User

Banuiesc ca depinde si ce mananca la respectiva masa, adica daca ar avea o masa mica usor digerabila nu cred ca ar fi probleme.
Old 16-07-2013, 09:28   #14
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Aceeasi parere cu Cristi Neagu, daca mananci prea consistent si prea tarziu, dimineata iti va lipsi pofta de mancare.

Ingrasarea este inca un pericol in acest caz, iar daca vei manca ceva mai usor de digerat si in cantitate moderata cu minim 1,5 ore inainte de culcare, nu ar trebui sa ai probleme dimineata cu pofta de mancare, insa va trebui sa aplici metoda "mancat fortat" cate putin pentru a obisnui organsimul sa manance devreme. Iti recomand sa incepi cu fructe, cereale si ceva shake proteic, ulterior poti trece la omlete si alte alimente mai consistente.

Inca ceva, foarte important dimineata este sa te rehidratezi, in timpul somnului nu consumi lichide, rinichii continua sa filtreze(nu in acelasi ritm insa suficient) incat ajungi sa fi destul de deshidratat in special vara. Asa ca primul lucru cand te dai jos din pat ar terbui sa pui mana pe o sticla de apa, nu exagera incat sa simti ca "faci broaste in burta" pentru a te hidrata eficient trebuie sa bei canitati moderata peste o perioada de timp.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules