Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-07-2013, 09:11   #31
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Ce ar fi sa iti schimbi putin atitudinea, nu tot ce vrei tu este posibil, iar lipsa ta de cunostiinte o dovedeste.
Nu exista exercitii specifice pentru ars grasimea cum nu exista nici o posibilitate de a arde tintit grasimea de pe abdomen.

Incepe sa te antrenezi cu greutati, nu pt masa si nici pentru slabire, ci pentru ca muschii si intreg organismul tau sa se obisnuiasca putin cu acest tip de solicitare iar rezultatul principal important pentru tine va fi stimularea metabolismului, obtinerea unui tonus muscular crescut si acomodarea organismului cu exercitiile cu greutati.

Intre timp mentii o dieta curata si continui cu cardio, totul este sa nu te supraantrenezi in final.
Old 12-07-2013, 15:11   #32
vipe
Registered User

Antrenarea tuturor grupelor de muschi cu mai multe abdomene si 5 km banda-cardio. Am intrebat: daca fac mai multe abdomene ard grasimile de pe abdomen?
Daca raspunsul este nu atunci lucrez normal abdomenul. Nu trebuie sa ne scoatem ochii.
Old 12-07-2013, 15:29   #33
Lukian
Registered User

Lucreaza normal abdomenul, este o grupa ca oricare alta. Muschiul este una, iar grasimea este alta... chiar daca tot in aceeasi zona se localizeaza.

Nu iti scoate nimeni ochii, doar iti spuneam sa fi mai receptiv la ce raspunsuri primesti. Daca selectezi doar ce iti place si mai adaugi si de la tine o mica adaptare, nu cred ca este cea mai eficienta solutie pentru tine.
Old 12-07-2013, 15:43   #34
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Aici e problema ca nimeni nu respecta 100% ce i se spune si apoi da vina pe altii
Old 23-07-2013, 11:29   #35
vipe
Registered User

Am revenit.
Dupa o luna de banda cu cate 10km in fiecare zi s-a cam resimtit asa ca am trecut la masa musculara.
M-am gandit eu ca ar fi bine sa imi pun musccii la locul lor si am inceput asa:
- simplu: antrenez toate grupele de muschi o luna.
Fac cate 6 serii la: deltoid, biceps si tricps(brate), apoi pectorali, trapez si abdomen, apoi gambe si femural.
Incepe sa se intareasca si sa se aseze. Nu fortez prea mult. Nu fac cu greutati maxime. Fac cu atat cat sa pot duce seriile la capat.
Dupa ce m-am calit putin incep sa fac organizat, pe grupe. Inca nu m-am interesat de un program bine pus la punct. Tocmai din cauza ca am musculatura lasata si slabita.Doar picioarele ce mi s-au facut frumos.
Incep sa invat sa fac exercitiile corect, de la colegii de sala mai cu putina ingamfare.
Vedeti?
Am tinut cont de sfaturi pana la urma!
Si o sa ajung la vorba voastra pe parcurs. Daor vreau sa ma testez eu sa vad ce pot si ce merge pe mine.
Old 23-07-2013, 20:14   #36
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Dorsali nu lucrezi?
Old 23-07-2013, 20:35   #37
cristik22
Registered User

Nici cvadricepsii nu-i vad.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 08:04   #38
vipe
Registered User

Daca asa trebuie voi lucra si dolsalii si cvadricepsii.
Multumesc.
O intrebare: care este cea mai rapida cale de a scapa de grasime: sa pun masa musculara ajutat de suplimente sau sa ard grasimile doar?
E vorba de antrenament - sa stiu cum sa il inteleg.

Last edited by vipe : 24-07-2013 at 08:07.
vipe is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2013, 09:17   #39
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu poti pune masa musculara slabind.
Old 29-07-2013, 13:31   #40
vipe
Registered User

Dupa o luna si doua saptamani de sala am scazut sub 100 de kg. Am 100 kg imbracat si incaltat.
Incerc sa imi organizez exercitiile. Va rog sa aveti rabdare cu mine daca vreti sa imi explicati.
Dintre crunch, cel la aparat si ridicarea picioarelor cu genunchii la piept din atarnat la spalier care este mai eficient pentru slabit?
Pentru cel de-al doilea o sa incep sa prind cu picioarele o gantera pentru ca devine cam monoton si simplu de facut.
Crunch-ul nu prea imi place sa il fac. E intr-o pozitie incomoda, dar daca e mai indicat il fac.
Crunch la aparat nu am facut niciodata.
Old 29-07-2013, 14:00   #41
cristik22
Registered User

Vipe abdomenele nu sunt pentru slabire, abdomenele sunt pentru dezvoltarea muschilor abdominali si nu au nici o implicare in pierderea de tesut adipos, asta ti-am zis-o cu totii.Personal cred ca antrenamentul de tip circuit cu pauze scurte intre seturi este cel mai benefic pentru slabit.
Old 29-07-2013, 14:37   #42
vipe
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristik22
Vipe abdomenele nu sunt pentru slabire, abdomenele sunt pentru dezvoltarea muschilor abdominali si nu au nici o implicare in pierderea de tesut adipos, asta ti-am zis-o cu totii.
Ma crezi cumva prost facut gramada?
Old 29-07-2013, 15:06   #43
cristik22
Registered User

Nu te-a facut nimeni prost, poate ar fi cazul sa procesezi mai bine informatia si sa iti schimbi putin atitudinea.
Old 29-07-2013, 16:51   #44
vipe
Registered User

O sa fiu clar: ceea ce ai spus este o aberatie si nu am cum sa tin cont de ea. Fiecare muchi cosuma energie, respectiv tesut adipos. Chiar si in timpul somnului, daca nu stiai, organismul consuma in jur de 300 de calorii.
Aici vorbim despre antrenament.
Hai sa iti mai spun ceva: daca muschii abdominali sunt antrenati acestia strang stomacul si nu mai poti manca pana a umple volumul lui. Stomacul are anumiti receptori pentru satietate in interior. Daca nu e umplut, iti este foame. Daca muschii avdominali il tin sa nu se mai reverse peste curea...
si asa mai departe. Intram in niste detalii pe care nu cred ca e cazul sa le dezvoltam.
Hai sa nu ne certam si sa ne contrazicem. Eu tin cont de anumite puncte din toate cele recomandate de voi. Daca insistati sa imi explicati ceea ce eu stiu ca nu mi s epotriveste incercati degeaba si nu ma ajutati deloc.
Old 29-07-2013, 17:13   #45
cristik22
Registered User

Eu nu am zis niciunde sa nu iti lucrezi abdominalii, si totusi nu inteleg de ce esti asa de revoltat? Daca tu chiar crezi ca stii atat de bine cum functioneaza toata treaba asta de ce ne mai intrebi pe noi? Ce ai scris tu acolo nu are nici o relevanta...
Old 29-07-2013, 17:24   #46
alezu2000
Registered User

Quote:
Originally Posted by vipe
O sa fiu clar: ceea ce ai spus este o aberatie si nu am cum sa tin cont de ea. Fiecare muchi cosuma energie, respectiv tesut adipos. Chiar si in timpul somnului, daca nu stiai, organismul consuma in jur de 300 de calorii.
Aici vorbim despre antrenament.
Hai sa iti mai spun ceva: daca muschii abdominali sunt antrenati acestia strang stomacul si nu mai poti manca pana a umple volumul lui. Stomacul are anumiti receptori pentru satietate in interior. Daca nu e umplut, iti este foame. Daca muschii avdominali il tin sa nu se mai reverse peste curea...
si asa mai departe. Intram in niste detalii pe care nu cred ca e cazul sa le dezvoltam.
Hai sa nu ne certam si sa ne contrazicem. Eu tin cont de anumite puncte din toate cele recomandate de voi. Daca insistati sa imi explicati ceea ce eu stiu ca nu mi s epotriveste incercati degeaba si nu ma ajutati deloc.

ma inteligentule , daca ei incearca sa te ajute tu de ce sari cu gura la fiecare sfat? Daca tot esti asa dotat cu informatii. De ce mai vii frate sa ceri sfaturi? sau mai bine spus de ce esti gras?! iti zic eu de ce ca nu asculti pe nimeni si tot dupa capul tau faci. Intelege odata ori ii asculti si pe cei din jur ori fa cum te duce capul si nu mai cere sfaturi numanui niciodata.
Old 29-07-2013, 18:00   #47
Lukian
Registered User

Omg...
Old 29-07-2013, 19:31   #48
BogdanTC
Registered User

Vipe, incearca sa intelegi ca pentru slabire dieta reprezinta 90%. Acolo trebuie sa umbli. Alimentatia trebuie pusa la punct.
Am citit despre culturisti care aproape ca nici nu isi schimba programul de antrenament din perioada de definire fata de cel din perioada de masa. Doar adauga sedinte de cardio. Alimentatia face diferenta.
BogdanTC is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 21:53   #49
RoyalCobra
Registered User

+1 ptr Lukian si alezu.Scuze de offtopic.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules