Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-12-2009, 20:18   #1
dedera
Registered User

Schimbare antrenament

Fac sala de 3 ori pe sapt,atat am timp pt ca sunt a 11-a si ne rup unii profi(11 teste la fizica de cand am inceput dintre care 4 anulate) da nu asta e ideea.

Programul meu actual arata asa
luni: piept-triceps-deltoid anterior
miercuri: spate-biceps
vineri: deltoid median/posterior si abd

Ma tot gandesc si ceva nu e bun aici mai ales ca dupa ce lucrez piept,nu mai sunt in stare de mare lucru.Stiu ca 3 zile/sept e cam putin dar timpul nu imi permite nimic mai bun.
Ma gandeam sa incerc sa separ bratele,la sala nu lucrez picioare si asta poate fi un avantaj.
Ce parere aveti de:
luni: biceps+triceps
miercuri: piept
vineri: spate+umeri

Voi ce spuneti?:-?
dedera is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2009, 21:11   #2
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

luni: piept
miercuri: spate+umeri
vineri: brate
Kelevra is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2009, 21:17   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

ba sunt suficiente si 3 antr/sapt...nu am inteles faza cu lucratul picioarelor....cum adica este un avantaj ca nu le antr la sala?
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2009, 21:18   #4
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alessandro
ba sunt suficiente si 3 antr/sapt...nu am inteles faza cu lucratul picioarelor....cum adica este un avantaj ca nu le antr la sala?
adica pe el nu il intereseaza picioarele si asa se poate concentra pe restul grupelor :P
Old 06-12-2009, 21:25   #5
dedera
Registered User

Exact,candva am avut foarte multe kg in plus,90 si ceva.Am slabit pana la 68 la o inaltime de 1,78,asta s-a intamplat la 16 ani.Pot sa spun ca nu am ramas cu niste scobitori de picioare ,am alergat o vreme deci momentan nu e musai sa antrenez picioarele.Stiu ca e important antrenamentul picioarelor dar merge si fara pt moment.

Alessandro,stiu ca te faci mare si cu 3 antr pe saptamana dar uneori (mai rar) ma gandesc sa maresc numarul sedintelor pt ca am momente in care nu mai pot lucra alta grupa,sper sa fie mai bn asa.

Kelevra,multumesc mult
Old 06-12-2009, 21:54   #6
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Quote:
Originally Posted by dedera
Exact,candva am avut foarte multe kg in plus,90 si ceva.Am slabit pana la 68 la o inaltime de 1,78,asta s-a intamplat la 16 ani.Pot sa spun ca nu am ramas cu niste scobitori de picioare ,am alergat o vreme deci momentan nu e musai sa antrenez picioarele.Stiu ca e important antrenamentul picioarelor dar merge si fara pt moment.

Alessandro,stiu ca te faci mare si cu 3 antr pe saptamana dar uneori (mai rar) ma gandesc sa maresc numarul sedintelor pt ca am momente in care nu mai pot lucra alta grupa,sper sa fie mai bn asa.

Kelevra,multumesc mult
cu placere
Old 07-12-2009, 06:15   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

3 antr /sapt e mai mult decat suficient dc vrei sa cresti.
Old 07-12-2009, 10:16   #8
silviu2060
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
3 antr /sapt e mai mult decat suficient dc vrei sa cresti.

este bun programul postat de kelevra pt crestere in masa????

ca si eu sunt ectomorf si as vrea sa pun masa musculara........

daca nu e bun poate imi recomandati 1 program pt crestere in masa....
silviu2060 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-2010, 21:30   #9
dedera
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kelevra
luni: piept
miercuri: spate+umeri
vineri: brate

Ar merge sa mut deltoidul anterior si median cu pieptul?Ma gandesc ca daca cel anterior e solicitat la piept si il lucrez iar miercuri,nu o sa aiba timp de refacere.
In legatura cu bratele ,parca se vad rezultate de cand le fac separat dar aceeasi problema,nu exista riscul supraantrenamentului din moment ce tricepsul e solicitat la piept si bicepsu la spate?

La biceps fac 6-8 serii ( 2-3 exercitii) iar la triceps tot cam atat,ar fi ceva in neregula?

Last edited by dedera : 07-01-2010 at 21:35.
Old 07-01-2010, 22:02   #10
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Quote:
Ar merge sa mut deltoidul anterior si median cu pieptul?Ma gandesc ca daca cel anterior e solicitat la piept si il lucrez iar miercuri,nu o sa aiba timp de refacere.
In legatura cu bratele ,parca se vad rezultate de cand le fac separat dar aceeasi problema,nu exista riscul supraantrenamentului din moment ce tricepsul e solicitat la piept si bicepsu la spate?

La biceps fac 6-8 serii ( 2-3 exercitii) iar la triceps tot cam atat,ar fi ceva in neregula?
Ai putea sa muti deltoidul anterior luni si sa lasi lateralul si posteriorul sa lucrezi cu spatele.
Eu faceam 5-6 serii la biceps si la triceps. Riscul supraantrenamentului exista cam la orice program, trebuie sa iti asculti corpul si sa mananci bine, si sa nu uitam odihna
Old 07-01-2010, 23:29   #11
dedera
Registered User

Multumesc de raspuns.
In legatura cu umerii,cam ce nr de serii ar fi recomandat?Am vazut diverse pareri,unii fac mai multe serii(in jur de 12-14) ,altii mai putine.De asemenea am citit ca nu trebuiesc fortati cu greutati mari.

Am tot citit pe bodybuilding.com(nu cred ca e reclama,cam toti ar trebui sa stie de el) si e acolo un articol cu diverse exercitii pentru: masa si sculptare, masa , masa si pompare . Ei recomanda intre 6 serii(pt masa) si 14 (pentru masa si pompare)
Old 08-01-2010, 00:14   #12
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Quote:
Multumesc de raspuns.
In legatura cu umerii,cam ce nr de serii ar fi recomandat?Am vazut diverse pareri,unii fac mai multe serii(in jur de 12-14) ,altii mai putine.De asemenea am citit ca nu trebuiesc fortati cu greutati mari.

Am tot citit pe bodybuilding.com(nu cred ca e reclama,cam toti ar trebui sa stie de el) si e acolo un articol cu diverse exercitii pentru: masa si sculptare, masa , masa si pompare . Ei recomanda intre 6 serii(pt masa) si 14 (pentru masa si pompare)
6 serii de fascicul ? Eu fac 3-4 serii de fiecare
Old 08-01-2010, 14:41   #13
katalin
Registered User

Quote:
Multumesc de raspuns.

eu spre exemplu la deltoizi fac 5 exercitii, fiecare a cate 2 serii. Prima serie 8 repetari, a2a serie 10 repetari. ( la a2a serie, reduc putin din greutate, dar nu mult, 3-5 kg )
katalin is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2010, 19:01   #14
player
Registered User

player's Avatar

Pt. Domnul C. Neagu

Buna ziua. Am 22 de ani, 1.86 m, 88 kg. Tipul meu somatic este o combinatie intre ectomorf si mezomorf. Am luat ceva proteine, momentan iau aminoacizi BCAA. Ce program ar trebui sa urmez? De 3 sau 4 zile pe sapt. Am facut pana acum 5 zile pe saptamana,
LUNI: piept-triceps 3 ex X 6 serii la piept, 5 la triceps; MARTI:spate-biceps 3 X 5, respectiv 6 serii; MIERCURI: picioare-umeri 5X6, resp 3X5, piept-triceps si spate biceps de 2 ori pe sapt.

Acum ma gandeam sa fac de 4 ori pe saptamana,
LUNI si JOI: Cvadricepsi-2 ex X 5 serii, femurali- 1X4, spate- 2X 5, bicepsi 2X3, lombari 1X3, antebrate 2X3; si MARTI si VINERI sau SAMBATA: gambe 2 x 3, pectorali- 2 x5, umeri- 3 x 4, tricepsi- 2 x 3, abdomen- 1x 5, trapez 1 x 4.

Am ales programul asta pt ca sunt deficitar la picioare, gambe in special. Ar fi bun sau imi recomandati altceva? Va multumesc.
player is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2010, 19:22   #15
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

sa te mai documentezi, citeste la rubrica antrenament, mi se pare dar esti cam confuz. faceai 18 serii la piept, 15 serii la triceps...?
Old 11-01-2010, 19:37   #16
player
Registered User

player's Avatar

Cam asa ceva. SUnt convins ca nu era bine, dar nici nu mai stiu ce program sa fac, peste tot, fiecare iti da cate un sfat sau programe diferite...asta e si problema, ca nu gasesc pe cineva avizat care sa imi spuna ceva profesionist.
Old 11-01-2010, 19:41   #17
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Citeste topicul asta. Este aici un antrenament destul de bun.
Pentru grupele mari (piept, spate, picioare) fa 10-12 serii , iar pentru cele mici cate 6-8 serii .
Old 11-01-2010, 19:46   #18
player
Registered User

player's Avatar

Pai cam asta cintine antrenamentul pe care spuneam ca as vrea sa il fac, si intrebam daca ar fi bun...
Old 11-01-2010, 21:32   #19
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

sau incepe sa citesti mesajele dn Neagu...sunt vreo 3.000 cred
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes