Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-09-2008, 19:57   #1
wattaman
Registered User

Exercitii pentru spate, coloana

Salut!
As dori un sfat, daca e cineva in stare sa raspunda. Sper ca vreaun instructor de firness ori altcineva calificat.

Vreau sa incep un program simplu de exercitii pentru spate. Muncesc mult la birou si am unele dureri lombare. De fapt am facut deja un tratament de masaj terapeutic, vreo 10 ore, caci nu mi-am permis mai mult, si se pare ca am si putina scolioza. Habar nu aveam pana nu m-a intins maseuza pe jos si m-a masurat... banuiesc ca tot de la stat cu mana pe mouse ore in sir se stramba si coloana.
Terapeuta mi-a spus sa fac stretching-uri si ceva exercitii pentru spate, zilnic, sa indrept coloana si sa intaresc muschii spatelui.
Eu nu am timp si nici bani sa-mi fac abonament la vreo sala de culturism.
As vrea sa fac exercitiile astea acasa.
Am gasit, e drept, pe net, sute de filme cu exercitii diverse, insa nu stiu pe care sa-i cred. N-as vrea sa-mi fac mai rau decat bine.

Pe scurt, daca vreunul din voi imi poate scrie un program aici, ceva de maxim jumatate de ora, i-as fi recunoscator.
Deasemenea, am adunat niste filmulete de pe youtube aici: http://hk.youtube.com/user/wwwatatro ... sunt toate pentru coloana si spate. Pe astea le fac cand pot, dar as vrea sa aflu si o parere de expert; mai exact, pot sa le fac fara sa-mi stric mai tare coloana? Pana acum, ce-i drept, nu se vede mare imbunatatire - ma trezesc cu aceeasi durere de spate in fiecare dimineata.
Cand aveti timp, poate aruncati o privire si la filmele astea, sunt scurte, de 1 minut fiecare, sa-mi spuneti ce credeti.
Multumesc anticipat.
O zi buna!

P.S. Apropos, am mai vazut topicuri cu subiectul asta, dar am facut unul nou pt. ca, am uitat sa scriu inainte, nu ma intereseaza deloc culturismul in sine, cresterea masei musculare, etc. Vreau doar sa fac exercitiile indicate pentru problema mea, si anume durerile de spate.
wattaman is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2008, 20:11   #2
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

draguta tipa....tu nu tre sa te mai uiti la filmele astea...o prob de coloana e ceva extrem de serios si complex. cum ai zis si tu iti poti face mai mult rau de cat bine. tre sa te duci la un kinetoterapeut sa iti arate el exact ce ex tre sa faci. si sa te invete si corect miscarea...si apoi poti lucra singur acasa...de obicei dimineata se fac ex astea...iti incalzesc muschii spatelui si preiau o parte din presiunea pe coloana...
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2008, 20:21   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

pana la urma, m-am uitat si la alte filmulete cu ea si am dat de un ex, pe care il stiu si eu..mi l-a recomandat un terapeut...dar nu stiu ce roade o sa dea...nu l-am facut pana acu, decat 1 data )
Old 15-09-2008, 21:25   #4
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Ce spui de Pilates ?
Lukian is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2008, 17:13   #5
wattaman
Registered User

Pai da, dar din pacate terapeuta nu a fost in masura sa-mi spuna si ce exercitii tre' sa fac, mai exact.
De Pilates zic ca intro-ul suna bine (ce-am gasit pe wikipedia ) insa toate lectiile video ce le-am gasit au fost pe targetworkouts.com unde tre' sa platesti... incerc sa caut video-urile pe torente, intre timp.

Oricum, despre ce muschi trebuiesc lucrati (si cum anume) pentru sustinerea coloanei cat mai bine, imi puteti spune ceva?

Multumesc pentru raspunsuri!
Old 16-09-2008, 17:25   #6
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

lombarii sustin cel mai bine coloana, din cate stiu eu. daca lasi un mail sau un id de ym ceva, pot sa-ti trimit un document pdf cu exercitii pentru spate.
Old 16-09-2008, 20:32   #7
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

am gasit pe youtube ex dalea...cum a zis si dany, muschii lombari tre antrenati bine. dar in aceeasi masuri si muschii abdomenului. pt a se crea o presiune din ambele partii si ca ea sa fie egala...
Old 16-09-2008, 23:14   #8
wattaman
Registered User

Dany, as aprecia asta. Trimite-mi te rog exercitiile la yeno89 de pe yahoo.com
Alessandro, pt. abdomen banuiesc ca e de ajuns sa fac abdomene... alt ex. nici nu stiu Tu ce parere ai?
Old 17-09-2008, 16:22   #9
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Ti-am trimis astazi la 15:25. Si pentru abdomen mai sunt ridicarile de picioare din culcat sau din atarnat la bara.
Old 17-09-2008, 22:43   #10
wattaman
Registered User

Quote:
Originally Posted by AirDany
Ti-am trimis astazi la 15:25. Si pentru abdomen mai sunt ridicarile de picioare din culcat sau din atarnat la bara.

Multam mult!
Am coborat-o. E foarte la obiect si usor de inteles. Aproape am facut planul de lucru... cred ca maxim 30 minute o sa fie, toate ex. pe care le-am selectat, cu tot cu incalzire.
De maine incep sa-mi intind coloana
Mersi, iarasi!
Old 17-09-2008, 23:05   #11
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Cu placere!
Old 11-10-2008, 19:50   #12
wattaman
Registered User

Salut!
M-am gandit ca poate fi util si altora sa stie ce fac pt. durerea de spate, pt. ca a inceput sa dea rezultate. Deci:
- Primul si cel mai important este sa inlaturati sursa durerii: probabil nu puteti schimba serviciul, dar puteti schimba scaunul cu unul anatomic, macar cumparati o perna de spate etc - iar daca aveti 1000 euro (macar) puteti cumpara un scaun cu masaj . Eu nu am asa ca fac:

1. In fiecare zi cardio 8 Minute Workout (Billy Blanks) (cautati pe torente) apoi intinderile de la http://hk.youtube.com/user/wwwatatro
2. Pauza la fiecare 30', la birou, in care exercitii pt. coloana din cartea lui AirDany (la rand): am incarcat-o aici http://rapidshare.com/files/15299832...rease.rar.html
3. Mers pe jos la munca si inapoi, macar dimineata, la dus (eu am cam mult, e drept, cca. 3 KM pana la birou)
4. Si, bineinteles, incerc sa beau apa cat mai multa, sa mananc fructe si iau supliment de vitamine si minerale (am inteles ca Ca si Mg sunt recomandate pt. cartilaje, insa nefiind sigur, le iau pe cele toate intr-unul, care au si vitamine si minerale)
Utile: e recomandat sa consultati un doctor, totusi, pt. ca sunt exercitii care va pot face mai mult rau decat bine. Plus, nu fortati stretching-urile pana la extreme. DAca lucrati la comp., ca si mine, e un progr. ce se cheama Atomic Clock care va poate anunta la fiecare jumatate de ora sa faceti exercitiile sau orice alt tip de miscare.

Sper ca astfel sunt de ajutor si altora, precum si voi mi-ati fost mie.
Multumesc!
Old 11-10-2008, 20:00   #13
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

te-as sfatui sa faci si un film la coloana.
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules