Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-12-2016, 08:46   #31
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Sa fim sanatosi!Dar munca si determinarea iti apartin.Sincer te sfatuiesc sa nu sari de 80 kg ci doar sa iti imbuntatesti calitatea si forma.Kg mai multe afecteaza si articulatiile si organele.
Old 12-12-2016, 16:07   #32
cristik22
Registered User

Nici nu as arata estetic peste 80kg, ectomorf fiind.Ceea ce vreau eu acum, este sa ajung la 73-74cm in talie mentinandu-ma la 79-80kg, iar pentru asta mai imi trebuie putina masa, vreo 5-6kg.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2016, 08:14   #33
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Scop realist, poti sa ajungi acolo.
Old 13-12-2016, 12:37   #34
cristik22
Registered User

Multumesc!
Old 28-12-2016, 23:15   #35
lucianmihai
Registered User

Salut Cristik. Cum iti merge cu noul antrenament ?
lucianmihai is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016, 06:42   #36
cristik22
Registered User

Salut ! Momentan, sunt in pauza de o saptamana si ceva.Cel mai probabil o sa-mi reiau antrenamentele abea pe 9 ianuarie.
Old 18-07-2017, 17:14   #37
cristik22
Registered User

Dl. Neagu, cum fac sa dezvolt si eu in cel mai scurt timp posibil nenorocitii aia de bicepsi femurali? Nu am explozie deloc nici la genu nici la indreptari in partea de jos.Eu stiam ca sunt muschi ce raspund la un stil mai exploziv de executie si repetari putine, dar nu s-au dezvoltat deloc si am ramas tare in urma la capitolul forta pe trenul superior.
Old 20-07-2017, 16:43   #38
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Indreptari cu genunchii drepti+Flexii la banca.Daca ai spalier, in genunchi cu picioarele (labele) bagate intre lemne, te lasi usor in fata in sprijin pe maini, apoi te impingi si revii in genunchi.Protejezi genunchii si tendonul lui ahile cu ceva.
Old 20-07-2017, 21:16   #39
cristik22
Registered User

Am inteles.Ma gandesc sa lucrez indreptarile o data pe saptamana (4-5 serii), flexiile de 2 ori (3-4 serii), si ghr (90% asemanator cu ce ati propus dvs. ca ultim ex. doar ca lucreaza si lombarii), fara greutate de 4 ori pe saptamana (2-3 seri), in total 18-25 serii.Adica ma gandesc sa aplic volum la o intensitate moderata, si sa pastrez intensitatea pt. genuflexiuni si indreptarile clasice.E ok cum zic?
Old 23-07-2017, 22:15   #40
cristik22
Registered User

O sa ma axez foarte mult pe variatii de indreptari, genuflexiuni, ramaturi, tractiuni si flexii pt bicepsul femural si o sa tin volumul ridicat, bineinteles scazand volumul la minimum la celelalte grupe.
Old 25-07-2017, 17:05   #41
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

E o idee buna.As scadea la mediu volumul la celelalte grupe.
Old 10-08-2017, 22:06   #42
cristik22
Registered User

O sa incerc o perioada sa ma antrenez doar o data la fiecare 3 zile (luni, joi, duminica, etc) si chiar si mai infrecvent daca va fi cazul.
Old 15-08-2017, 12:32   #43
cristik22
Registered User

Rutina pe care o voi urma va fi compusa din 10 exercitii:

Marti:
Genuflexiuni 1 serie de 20 (alternat cu presa de picioare la fiecare saptamana, 1x 20)
Impins cu bara pe inclinat 3 serii de 6-12 (alternat cu impins cu bara pe drept la fiecare saptamana, 3x 6-12)
Tractiuni priza ingusta 6 serii de 6-12

Sambata:
Indreptari 3 serii de 6-12 (alternat cu ramat din aplecat la fiecare saptamana, 3x 6-12)
Presa in spatele capului (pbn) 2 serii de 6-12 (alternat cu impins cu bara din sezut, usor inclinat la fiecare saptamana, 2x 5-8)
Flotari la paralele 3 serii de 6-12
Old 15-08-2017, 13:19   #44
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Cati ani ai acum Cristik?Intrebarea nu e de chat e pentru ca asta e un program de dezvoltare generala.
Old 15-08-2017, 13:49   #45
cristik22
Registered User

Dl Neagu, 26 de ani si da, este un program de dezvoltare generala, facut de mine, pentru nevoile mele.Vreau sa mai pun ceva masa musculara la general, in special pe trenul superior.
Old 15-08-2017, 14:02   #46
cristik22
Registered User

Daca as putea sa dorm in fiecare noapte cate 10 ore si sa trag un nap dupa-amiaza, sunt convins ca as progresa si cu 4-5 antrenamente pe saptamana, dar asta nu se poate.Simt ca sistemul muscular mi se reface rapid, insa celelalte sisteme (endocrin, nervos), NU, adica am zile cand simt oboseala generala, nu datorata antrenamentelor, ci a altor factori stresori...Am momente cand imi e imposibil sa progresez si cu 2 antrenamente pe saptamana si momente cand progresez si cu multe zile la rand de antrenament, dar apoi ma prabuesc rapid.Cred de vina este ceea ce se cheama "oboseala acumulata" si mereu incerc sa imi ajustez antrenamentele in functie de cat de odihnit/obosit ma simt.Niciodata nu fac un antrenament in care simt ca sunt mai slab ca data trecuta si prefer sa stau acasa 1 zi, doua, 3, 4 si 5 daca e nevoie, pana vin 100% refacut si dau din nou 110%.
Old 17-08-2017, 07:32   #47
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Parerea mea e ca ar fi mai productiv sa faci antrenamente grele in zilele bune si light in cele mai rele.Stimularea hormonala se face si la antrenamentele cu volum mai mic.Te inteleg foarte bine cu stressul nervos, cam asa sunt oamenii ambitiosi care se consuma pentru tot si incearca mereu sa se autodepaseasca.
Eu incerc sa fac ceva miscare si atunci cand sunt nedormit (am un bebe de 15 zile) indiferent ca e sala, bicicleta sau inot.Ce pot sa-ti promit e ca dupa 30 de ani, vei castiga mult mai usor masa musculara, aproape fara sa vrei
Old 17-08-2017, 19:12   #48
cristik22
Registered User

Sa va traiasca bebele.Mai nou de cand nu mai am timp sa ma odihnesc si sa mananc cum trebuie am inceput sa ma antrenez din nou dupa filozofia lui Mentzer.Antrenamente scurte, intense, abreviate si infrecvente.Eu din cate stiu, daca poti obtine adaptare cu o singura serie pe grupa musculara (si eu pot), in urma adaptarii va veni si supracompensarea, ca doar nu ajung sa progresez 50kg la genuflexiuni si sa-mi ramana coapsele la fel doar pt. ca fac 1 singura serie, nu e logic ce zic? Cred ca mai degraba secretul consta in mentinerea unui nivel hormonal orientat spre anabolism + progresie in greutati si nu neaparat stimularea frecventa prin antrenament direct (frecventa mare).Eu unul ma prajesc repede pe antrenamente frecvente, adica balanta se duce spre catabolism mai mult.Tine mult si de individ, cred eu.
Old 18-08-2017, 05:33   #49
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

E o teorie buna, depinde si de suportul hormonal.Eu ma rerefer la perioade grele si la 3 antr/saptamana.Multumesc pentru urari si in numele fetitei mele Eva Cristina Neagu!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules