Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-11-2015, 22:43   #1
lucianmihai
Registered User

plan alimentar pareri

micul dejun:3 oua in zilele cu antrenament
4 in zilele fara
2 felii de paine cu unt si miere
1 banana

la scoala:200g piept de pui si 100-150 g orez

acasa:300 ml sana
100 g ovaz
50g seminte/alune

inainte de antre:cartofi la cuptor cu o cutie branza fagaras cu 2 ore inainte antre

dupa antreaste cu ton

inainte de culcare cana de sana

Astept sugestii/critici. Nu e cu suparare ,daia sunt pe acest forum sa invat.Multumesc !
lucianmihai is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2015, 00:05   #2
cristik22
Registered User

Nu, nu-i ok sa mananci cartofi cu carne inainte de antrenament, sau paine cu unt si miere + banane.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2015, 04:26   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

De ce nu e ok sa manance la masa dinainte de antrenament cartofi cu carne?
Old 19-11-2015, 09:01   #4
lucianmihai
Registered User

Nu stiam cristik.Atunci am sa inlocuiesc cu altceva.
Old 19-11-2015, 13:26   #5
cristik22
Registered User

Pentru ca acea combinatie necesita un timp mare de digestie, un minimum de 4 ore, poate pana la 5-6 ore, depinde de marimea portiei si a metabolismului, plus ca amidonul din cartof te umfla in stomac ca un balon si nu e cea mai buna sursa de energie pentru antrenament.La masa de dinainte de antrenament prefer alimente lichide, sau ceva care sa se digere repede si sa ofere energie pe o durata mai indelungata.
Old 20-11-2015, 02:39   #6
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Este evident ca ai probleme de digestie.Cartoful e o sursa bogata de calorii, care la majoritatea oamenilor nu provoaca balonare.Alimentele lichide, gen ciorba nu-ti ofera nici aportul caloric deci energetic sa faci un antrenament greu si nici o sursa de proteina pentru refacerea tesutului muscular distrus in efort.Iar vin si spun ca nu e bine sa te dai pe tine exemplu, pentru ca esti o exceptie, daca majoritatea culturistilor baga cartofi cu carne la greu inainte de antren cu 2-3 ore si apoi trag de zeci de tone de fiare.Daca tu ai niste probleme de digestie, nu inseamna ca toti le au.Si atunci iar e sanatos sa recomandam ce merge majoritatii, nu minoritatii.
Old 20-11-2015, 09:16   #7
lucianmihai
Registered User

La alimente lichide cred ca s-a referit la un shake de proteine.
Old 20-11-2015, 16:25   #8
cristik22
Registered User

Cand am zis lichid ma refeream la alimente blendate facute lichid, adica shake-uri, nicidecum la ciorba.Cat despre combinatia proteine+carbo amidonati sugerati ca ar fi corecta? Stiu ca majoritatea culturistilor fac combinatii de genul, dar asta nu inseamna ca este si corect.Eu unul stiu ca se digera in medii total diferite si combinate se neutralizeaza.Nu e usor sa combini alimentele, nici macar eu nu sunt stapan pe situatie, dar ma bazez mult pe ce imi transmite organismul.
Old 21-11-2015, 07:25   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cristik22 e foarte bine ca tu iti asculti atent corpul.Dar din pacate sau din fericire, toti suntem diferiti.La unii digestia nu merge greu si aia manaca cele mai grele combinatii de alimente fara probleme si culmea si asimileaza, la altii, nu merge.Ideea e sa nu raportezi sfaturile date, doar la problemele tale.Majoritatea oamenilor nu au probleme deloc sa consume carne cu cartofi.Asta e realitatea.Poti cel mult sa il atentionezi pe userul X, ca pot aparea pb de digestie, dar nu sa-i recomnazi ca nu e o masa indicata.Poate el le digera.In fine, revenind la subiect: ai incercat ceva enzime digestive, tot asa rau te supara combinatia alimentara la stomac?Probiotice ai incercat?
Old 21-11-2015, 13:47   #10
lucianmihai
Registered User

Ar putea incerca niste triferment.
Old 21-11-2015, 15:05   #11
cristik22
Registered User

Greseala mea, fiecare metabolism e usor diferit...Nu am incercat enzime, nici probiotice, dar consum alimente care au in compozitie probiotice.Eu am un metabolism foarte rapid, dar anumite alimente si combinatii imi creaza probleme.O sa fiu mai atent cu ce nu ma inteleg bine si o sa evit pe viitor...
Old 01-03-2016, 15:21   #12
lucianmihai
Registered User

Daca mananc dimineata 100g fulgi de ovaz cu 300g iaurt grecesc. Sau sa ma dau pe musli? E bine? Sau sa fac o omleta din mai multe oua? Astept parerii.
Old 01-03-2016, 15:29   #13
lucianmihai
Registered User

Ma gandeam la oua cu paine integrala in loc de ovaz cu iaurt.. nu prea diger foarte bine ovazul..
Old 01-03-2016, 15:43   #14
cristik22
Registered User

Pai proteina ovazului este glutenul, deci daca nu digei bine ovazul, practic nu digeri bine glutenul, deci trebuie exclus tot ce contine gluten: ovaz, secara, grau, orz.Poti incerca produse/cereale fara gluten: hrisca, amaranth, quinoa, porumb, orez.Nici eu nu diger bine glutenul si in consecinta ma feresc pe cat posibil de el, de asemenea nici lactoza, consumand doar lapte fara lactoza si lactate de capra.
Old 01-03-2016, 19:34   #15
lucianmihai
Registered User

Nici nu apuc bine sa termin de mancat ovazul ca am dureri de burta si ma duc direct la baie.
Old 07-03-2016, 15:31   #16
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Incearca altceva decat ovaz, e clar ca nu il suporta stomacul.
Old 07-03-2016, 18:29   #17
aly112
Registered User

aly112's Avatar

Quote:
Originally Posted by lucianmihai
Nici nu apuc bine sa termin de mancat ovazul ca am dureri de burta si ma duc direct la baie.

Fiecare organism difera...
aly112 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 19:29   #18
lucianmihai
Registered User

Acum mananc 4 oua cu 2 felii de paine integrala
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes