Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-11-2016, 22:21   #61
CalugaruRAP
Registered User

Creatina o mentin?
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2016, 06:16   #62
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Daca vezi ca te ingrasi si dupa ce scazi carbo, scoate-o.Dar cred ca problema e zaharul si carbo.
Old 13-11-2016, 13:53   #63
CalugaruRAP
Registered User

Va multumesc!!
Old 13-11-2016, 16:22   #64
cristik22
Registered User

Creatina te volumizeaza tare, inclusiv in talie si iti da tendinta ca te-ai ingrasat,pt. ca retine foarte multa apa in combinatie cu carbo, dar e doar o iluzie.E buna si la slabire, mentine cat de cat o hidratare optima, nu cred ca impiedica cu nimic procesul.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2016, 08:19   #65
CalugaruRAP
Registered User

Atunci o sa o mentin. Mersi!
Old 03-12-2016, 22:45   #66
CalugaruRAP
Registered User

As vrea sa adaug in dieta mea mai des porc si vita, etc. Mananc mult pui si peste si vreau sa mai diversific. Voi ce mai mancati? Am citit pe un site de specialitate ca "pork belly" (chiar nu stiu daca burta de porc e traducerea cea mai reusita) e foarte ok ca sursa de proteina si nu e nici rea ca continut de grasime. 2-3 mese pe saptamana porc si 2-3 vita vi se pare mult ca si cantitate de carne rosie?
Old 19-12-2016, 00:36   #67
CalugaruRAP
Registered User

Am redus din carbo si eu zic ca se vad diferente. Am ramas cu carbo in jur de 3 mese pe zi, restul doar legume poate si in cantitate mai mica. Mi se pare ca e mai ok. Nu risc sa pierd masa musculara atata timp cat consum destula proteina nu?
Am inceput sa iau L-Glutamina praf, de doua ori pe zi. Dimineata si dupa antrenament. E excelenta si ma simt si mai bine! Creatina am mentinut-o.
Poze facute astazi:
http://share.pho.to/AZ1vD
Eu cred ca mai trebuie sa mai dau un pic jos si sa nu ma gandesc la surplus caloric momenta. Voi ce credeti?
Mersi!
Old 19-12-2016, 09:38   #68
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Parerea mea e ca nu ai de ce sa dai jos, mai ales acum iarna.Si da e sezonul cand poti consuma carne de vita si de porc.daca esti atent la asocierea cu carbo, sigur nu te vei ingrasa.
Old 19-12-2016, 11:09   #69
CalugaruRAP
Registered User

Deci sa revin la carbo la fiecare masa (exceptie seara) ? Multumesc.
Old 19-12-2016, 12:15   #70
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu, tocmai sa tii carbo sub control.Carnea de porc si vita au ceva grasime, deci atentie ce carbo asociezi la masa respectiva si la cantitati.
Old 19-12-2016, 17:57   #71
cristik22
Registered User

Ai o forma mult mai buna ca altadata si eu te sfatuiesc la fel.Treaba cu carbo e ca sunt anabolici, adica insulina rezultata in urma lor + foarte anticatabolici.Atata timp cat vrei sa mai cresti in greutate, nu trebuie sa lipseasca la nici o masa.PROBLEMA e ca multa lume se intinde prea mult cu "perioada de masa" pana se transforma in "perioada de ingrasare", deoarece toleranta la insulina nu tine vesnic daca stimulezi insulina la fiecare masa, ci in functie de individ, intre 4-12 saptamani, dupa care se deterioreaza din ce in ce mai tare, si in loc sa te ajute cu construirea masei musculare, te ajuta cu ingrasarea, pentru ca au si rol de ingrasare din pacate.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2016, 21:17   #72
CalugaruRAP
Registered User

Mersi baieti!
Old 20-12-2016, 09:48   #73
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Foarte bine cristik!
Old 14-03-2017, 08:33   #74
CalugaruRAP
Registered User

Am realizat ca imi vine foame in unele momente si cum sunt pe drum si nu pot manca ori nu pot lua o masa corespunzatoare, ma gandeam sa inlocuiesc cu ceva. Nu am mancat niciodata batoane, le recomandati? Credeti ca ar putea inlocui o masa sau ma rog, macar pe aproape? De obicei eu iau prima masa pe la 5 - 6 dimineata si apoi a doua e in jur de 11. De obicei ma apuca foamea pe la 8-9. Nu o foame mare, dar ma gandesc ca ar fi ok sa acopar cu ceva. Iarasi cateodata dupa munca ma apuca foamea (transportul pana acasa imi ia minim o ora), ma gandeam sa adaug ceva si atunci. Credeti ca batoanele ar fi o solutie? Si daca da, cate as putea lua si ce fel de batoane recomandati? Multumesc!
Old 14-03-2017, 08:49   #75
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Salut!Da te-ai gandit bine la batoane.Iti trebuie un baton cu continut mare de proteina si carbohidrati inainte de antrenament si unul mai mult proteic dupa.Poti apela la un truc inainte de antrenament pe langa baton sa bagi un fruct ca sa ai energie mai multa.Iti recomand ca model de compozitie asa ceva, nu stiu ce poti gasi acolo la Milano-Wheybar sau Pentaprot.
http://www.redis.ro/en/16-proteic-bars
Old 14-03-2017, 13:48   #76
CalugaruRAP
Registered User

Eu mananc chiar inainte de antrenament si dupa. Ma gandeam la ceva dupa munca cum am zis sau cumva sa suplinesc faptul ca nu pot manca destul in timpul zile I, daca ar ajuta . Sau sa iau si baton plus masa normala inainte si dupa antrenament? Sunt in londra acum.

Last edited by CalugaruRAP : 14-03-2017 at 13:58.
Old 14-03-2017, 19:09   #77
CalugaruRAP
Registered User

Iau si shakeul proteic inainte si dupa antrenament
Old 15-03-2017, 04:42   #78
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Atunci foloseste batoane cand nu ai cum sa mananci.
Old 15-03-2017, 19:53   #79
CalugaruRAP
Registered User

Si cam cate bat lane as putea lua daca reusesc de exemplu sa prind 5 mese pe zi plus shake-uri? 2 e ok? Nu as vrea nici sa abuzez. Ma gandeam ca si sandwichurile ar fi o alternativa, le pot manca si in metrou, doar ca Ma ingrijoreaza cantitatea de Paine care s-ar adauga zilnic...
Old 23-03-2017, 01:39   #80
Denisa25
Registered User

Poti eventual sa alternezi pieptul de pui cu piept de curcan, e la fel de bogat in proteine.
Denisa25 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2017, 16:30   #81
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by CalugaruRAP
Si cam cate bat lane as putea lua daca reusesc de exemplu sa prind 5 mese pe zi plus shake-uri? 2 e ok? Nu as vrea nici sa abuzez. Ma gandeam ca si sandwichurile ar fi o alternativa, le pot manca si in metrou, doar ca Ma ingrijoreaza cantitatea de Paine care s-ar adauga zilnic...

2 batoane pe zi e ok.Sandwichurile au paine...nu prea e treaba cu ele.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules