Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-01-2010, 20:47   #1
razorsedge
Registered User

cresterea in inaltime

Buna seara! Am o mare problema cu cresterea. Vreau neaparat sa mai cresc. Am 16 ani(mai am 4 luni si fac 17) si 1.68 m. Parintii mei au la fel si ma gandesc ca problema este de tip genetic. Acum incerc si cu niste exercitii de crestere(stretching), dar nu cred ca o sa dea rezultate. M-ar ajuta niste calciu combinat cu stretching? Sau exista alta modalitate care sa ma ajute sa cresc?:-s:-s
razorsedge is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 15:32   #2
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Da, este o modalitate: sport, alimentatie buna, minim 8h de somn pe noapte.
Old 06-01-2010, 15:43   #3
alexg17
Registered User

Quote:
Originally Posted by razorsedge
Buna seara! Am o mare problema cu cresterea. Vreau neaparat sa mai cresc. Am 16 ani(mai am 4 luni si fac 17) si 1.68 m. Parintii mei au la fel si ma gandesc ca problema este de tip genetic. Acum incerc si cu niste exercitii de crestere(stretching), dar nu cred ca o sa dea rezultate. M-ar ajuta niste calciu combinat cu stretching? Sau exista alta modalitate care sa ma ajute sa cresc?:-s:-s

nu prea ai cum sa influentezi cresterea in inaltime...
Old 06-01-2010, 15:53   #4
Cristi.B
Registered User

Cristi.B's Avatar

Send a message via Yahoo to Cristi.B
faci 1.70 pana pe la 20 cand nu mai cresti in inaltime nici nu sti cand cresti. eu am crescut in vacanta de vare vre-o 3-4 cm fara sa imi dau seama
Old 06-01-2010, 15:54   #5
LyviuLyviu
Registered User

apuca-te de inot
LyviuLyviu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2010, 15:55   #6
hieronymus
Registered User

daca si parintii sunt scunzi de statura, sansele sa cresti spectaculos sunt mici.
Teoretic trebuie sa mananci bine (cu o alimentarie bogata in proteine), sa te odihnesti, sa joci baschet, volei, handbal, si sa mergi la mare in fiecare vara.
Insa, parintii fiind scunzi, parerea mea e ca nu vei mai creste mult, daca nu ai crescut deja pana acum.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2010, 23:46   #7
razorsedge
Registered User

cresterea in inaltime

Quote:

pana acum 2 sapt am facut sala timp de 6 luni.....unii mi-au spus ca orice greutate in mana(adica orice exercitiu facut la sala)imi opreste cresterea...e adevarat?daca iar ma apuc de sala, poate sa imi opreasca in vreun fel din crestere?....pentru ca vreau neaparat sa lucrez.....si mai intelesesem de pe net ca daca fac sala, in loc ca proteinele sa se duca in cresterea in inaltime, ele se duc in cresterea masei musculare..:|este adevarat???va rog dati-mi sfaturi si spuneti-mi ca pot sa ma reapuc de sala
Old 10-01-2010, 03:19   #8
watami
Registered User

Quote:
pana acum 2 sapt am facut sala timp de 6 luni.....unii mi-au spus ca orice greutate in mana(adica orice exercitiu facut la sala)imi opreste cresterea...e adevarat?daca iar ma apuc de sala, poate sa imi opreasca in vreun fel din crestere?....pentru ca vreau neaparat sa lucrez.....si mai intelesesem de pe net ca daca fac sala, in loc ca proteinele sa se duca in cresterea in inaltime, ele se duc in cresterea masei musculare..:|este adevarat???va rog dati-mi sfaturi si spuneti-mi ca pot sa ma reapuc de sala

da, totul este adevarat, inca o chestie adevarata- nu sta niciodata vertical(doar invers, in maini) pentru ca forta gravitationala o sa-ti taseze coloana.
watami is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2010, 07:28   #9
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

Quote:

poti consuma cascaval delaco si te faci cat iana ... cresti cat ti-e genetic sa cresti ... apuca-te de sala si vezi.. daca ramai atat sau mai cresti, apoi revii si ne informezi si pe noi despre studiul facut, ca sa stim pe viitor cum sa sfatuim lumea
Old 10-01-2010, 23:49   #10
razorsedge
Registered User

cresterea in inaltime

Quote:
Originally Posted by BogdanMM
poti consuma cascaval delaco si te faci cat iana ... cresti cat ti-e genetic sa cresti ... apuca-te de sala si vezi.. daca ramai atat sau mai cresti, apoi revii si ne informezi si pe noi despre studiul facut, ca sa stim pe viitor cum sa sfatuim lumea
In general nu vreau sa fac teste pe mn....vreau sa imi spuneti va rog ceva concret....si fara riscurimultumesc
Old 11-01-2010, 00:43   #11
Radulescu Stefan
Registered User

Radulescu Stefan's Avatar

Send a message via Yahoo to Radulescu Stefan
Cum vrei sa iti ghicim noi? Tocmai de-asta trebuie sa experimentezi, nimeni nu are cum sa-ti zica daca o sa cresti sau nu.
Radulescu Stefan is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2010, 01:17   #12
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by hieronymus
daca si parintii sunt scunzi de statura, sansele sa cresti spectaculos sunt mici.
...sa joci baschet, volei, handbal...

sporturile ce implica sarituri (in genul celor de mai sus) ajuta la stoparea cresterii in inaltime prin stimularea inchiderii premature a epifizelor ca urmare a presiunii exercitate in momentul revenirii pe sol dupa saritura. este un fenomen de protectie prin marirea densitatii osoase, respectiv articulare, o adaptare la conditiile impuse de respectivele miscari.
toti oamenii se plang ca au diverse probleme dar nimeni nu se plange de prostie....
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2010, 20:57   #13
alexg17
Registered User

mitul:daca tragi de fiare nu mai cresti in inaltime it's a BULLSHIT,la fel si cu cel ca baschestul te face mai inalt daca il practici, alta prostie care le ies pe gura oamenilor
Old 11-01-2010, 21:45   #14
Radulescu Stefan
Registered User

Radulescu Stefan's Avatar

Send a message via Yahoo to Radulescu Stefan
Stiu multi baieti, chiar si prieteni, care au facut sala, si antrenamente intense, ca la carte, si au crescut in inaltime.
Apropo, si Cristian Neagu a facut sala si a crescut in inaltime, am citit intr-un articol de-al lui .
Radulescu Stefan is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2010, 22:00   #15
razorsedge
Registered User

cresterea in inaltime

va multumesc mult......o sa ma reapuc de sala si daca nu mai vrea Dumnezeu sa cresc asta e))....chiar va multumesc!!!
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules