Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-12-2016, 22:13   #1
CalugaruRAP
Registered User

Eficacitate exercitii de baza in timp

Salut. Stiu ca se recomanda schimbarea antrenamentului la o anumita perioada. Am inceput sa caut noi exercitii si sa incerc, la unele se simte diferenta.. muschiul este stresat. Mai scade si din plictiseala venita in urma rutinei Considerati ca exercitiile de baza dau un raspuns mai slab in timp daca sunt mentinute? De exemplu, eu cand fac spatele in 90% din cazuri incep ori cu tractiuni largi la bara ori la aparat. Sau la picioare de obicei incep cu genuflexiuni. Considerati ca ar trebui schimbate si ele in timp sau inca isi fac treaba? Stiu ca poate depinde de la om la om, dar intrebam asa, ca o regula si din experienta voastra. Multumesc!
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2016, 22:28   #2
cristik22
Registered User

Majoritatea campionilor mr Olympia mergeau pe aceeasi rutina ani la rand fara sa schimbe exercitiile, in schimb, sunt convins ca zona de intensitate, ordinea exercitiilor varia.Eu de exemplu am observat cum coapsele mele devin mai mari si mai puternice cand fac genu la cadrul smith, in comparatie cu genuflexiunile cu bara, cum spatele devine mult mai lat cu tractiuni cu priza ingusta la helcometru decat cu priza larga la cadru, cum pieptul raspunde mai bine la pre-epuizare decat cu antrenament clasic, si asa mai departe.Cred ca trebuie gasite exercitiile care dau randamentul cel mai mare pe corpul tau si mentinute.Si mai cred ca oricat de bun si laudat ar fi un execitiu, daca la tine nu da randament, este egal cu zero.Este doar o parere.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2016, 21:34   #3
CalugaruRAP
Registered User

Mersi de parere!
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2016, 09:40   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Experimenteaza, nimic rau nu se poate intampla cat timp executi corect.Parerea mea e ca poti pastra exercitiile de baza, dar poti schimba ordinea, poti introduce preobosirea sau seturile descrescatoare.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules