FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE

FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE (http://www.topculturism.ro/dr.redis/index.php)
-   FIZIOLOGIE SPORTIVA (http://www.topculturism.ro/dr.redis/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Durere acromion si cutia rotatoare (http://www.topculturism.ro/dr.redis/showthread.php?t=17423)

cristik22 30-07-2013 19:12

Durere acromion si cutia rotatoare

In urma cu cateva zile am simtit o imflamatie in umarul stang care era suparatoare la ridicarea bratului si am renuntat la miscarile de impins pentru o perioada de 6 zile.Precizez ca aceasta inflamatie imi apare cam o data la 6-8 saptamani in ciuda faptului ca imi incalzezc foarte bine cutia rotatoare la inceputul antrenamentului.De fiecare data menajez umarul pentru o perioada de 6-7 zile dupa o astfel de imflamatie.Acum mi-a trecut imflamatia, insa m-am ales cu un mare disconfort la terminarea claviculei, mai precis in zona acromionului si nu stiu ce sa mai cred pentru ca o patesc mereu si e foarte frustrant, pana la urma cred ca ceva rau se va inampla.

Nu fac exercitii periculoase precum tractiuni la ceafa sau impins de la ceafa si sunt foarte strict in executie, insa probabil trag cu stanga mai mult si forteaza acea zona...(folosesc si greutati mari, ating lejer 85% 1RM) si asta ar putea fi o posibila cauza avand in vedere ca am articulatiile foarte firave, insa problema apare de fiecare data la umarul stang...

Cat despre acromion ar putea fi de la genuflexiunile cu bara, doarece folosesc "low bar" si nu pun bara pe trapez ci pe deltoidul posterior si probabil am pus-o din greseala pe acromion, sau probabil de la pozitia din timpul somnului...dorm pe o parte, mai exact pe partea stanga si de multe ori ma trezesc cu dureri de clavicula...

M-ar interesa mai mult problema cu cutia rotatoare, posibile cauze?

Cristian Neagu 30-07-2013 20:44

Deja esti pe taram medical.Asa in orb nu stiu efectiv ce sa iti spun...Scoate din program exercitiile care provoaca durere

cristik22 30-07-2013 22:09

Genuflexiuni cu bara / indreptari / impins orizontal / presa militara din picoare / tractiuni / ramat cu bara , astea-s toate.Banuiesc ca impinsurile sunt de vina ca altceva nu ar avea ce, dar e putin ciudat pentru ca ma incalzesc bine inainte, fac vreo 3 exercitii pentru cutia rotatoare si 5 serii de incalzire inainte de seriile de lucru, dar cred ca e in zadar atata timp cat articulatiile sunt foarte slabe.

cristik22 31-07-2013 13:35

O radiografie la humerus ar fi ok, sau trebuie investigat mai amanuntit?

Cristian Neagu 31-07-2013 17:30

Daca e vba de tesuturi moi, nu stiu daca se vede ceva, dar un ortoped ar trebui sa te vada

Alessandro 02-08-2013 13:41

daca iti permite bugetul, poti merge direct sa faci un rmn. o parere personala: nu cred ca are legatura cu osul in sine, ci cu un tesut moale, in acest caz radiografia ar fi inutila.

cristik22 02-08-2013 14:00

E pentru prima oara cand ma doare osul in sine, insa articulatia umarului ma ingrijoreaza pentru ca aia imi tot provoaca neplaceri.Ieri am incalzit foarte bine articulatiile umarului si am lucrat lejer...Cu toate astea umarul drept nu are nici un simptom pe cand la umarul stang a aparut o noua durere, mai precis exact portiunea ce separa deltoidul anterior de cel lateral.

cristik22 03-08-2013 14:49

Se pare ca impinsul din orizontal imi provoaca durerea.Cand cobor bara spre piept simt o mare presiune in umarul stang, chiar si cu bara goala.Sa renunt la toate miscarile de impins pana ce trece complet durerea sau sa renunt doar la impinsul din orizontal?

Lukian 03-08-2013 15:24

Este regretabil ca de multe ori nu e suficient sa astepti doar pana trece durerea si apoi majoritatea nu au suficienta rabdare sa o ia foarte incet (poate si ceva fizioterapie).
De aceea acest gen de accidentari recidiveaza foarte des si te poti trezi o viata intreaga ca nu mai scapi de ele, ca devin foarte grave sau necesita interventii chirurgicale.

cristik22 03-08-2013 15:30

Asta asa e, este deja a treia oara cand recidiveaza.De fiecare data la umarul stang...

BogdanTC 03-08-2013 18:56

Aceeasi durere in zona ce separa deltoidul anterior de cel lateral o am si eu. O simt numai cand fac ramat vertical. Nu pot face nici nu bara goala (si ma refer la cea scurta). Si o am de vreun an - doi, fara sa ma fi accidentat vreodata.
In schimb la celelalte exercitii pentru deltoidul anterior si median (impins cu bara de la piept, impins cu ganterele de la piept, Arnold Press, ridicari laterale) nu am probleme.
Si exact ca tine o am doar la umarul stang.

Eu am eliminat ramatul vertical din program si totul a fost ok. Iar exercitiile pe care le fac acum includ greutati medii spre mari.

Te pot sfatui doar sa incerci si alte exercitii (chiar daca nu exista prea multe) poate iti scade durerea din intensitate.

cristik22 03-08-2013 19:28

Pai la tine e mai simplu, deoarece ramatul vertical il poti inlocui cu ridicari laterale, dar eu nu am cu ce sa inlocuiesc impinsul din orizontal.Interesant e faptul ca impinsul vertical nu imi pune presiune in zona dureroasa, insa cel orizontal imi provoaca dureri groaznice...

RoyalCobra 03-08-2013 22:35

Ai incercat impinsul orizontal sa-l faci cu gantere? Cine stie poate nu o sa te mai doara.

cristik22 03-08-2013 22:47

Mi-a dat prin cap sa incerc dar am zis sa nu mai fortez, sa iau o pauza totala pana trece complet durerea.

cristik22 18-08-2013 18:07

Sunt total demoralizat, ieri am avut a doua sesiune de impins orizontal (dupa 3 saptamani de pauza) si m-am ales cu inflamatie in ambii umeri.Recunosc ca am lucrat cu repetari putine si m-am fortat sa ridic bara de pe suport (partenerul de antrenament nu a putut veni)...Ce este de facut?

alezu2000 18-08-2013 20:06

sa te duci la doctor

RoyalCobra 18-08-2013 20:45

Poate suna aberant, dar incearca sa faci cu ganterele , iar pe negativ sa lasi in jos doar 60-70% din cat lasa-i cu bara, astfel sa nu mai pui atata presiune pe umeri.( Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic)

cristik22 18-08-2013 21:45

Nu suna aberant, e un fel de floor press ce zici tu, voi incerca sa execut cu coatele mai inspre corp si sa cobor bara mai inspre abdomen astfel incat sa nu mai pun presiune pe umeri.Ideea e ca nu prea as vrea sa fac cu gantere pentru ca urmaresc mai mult forta si puterea exploziva si mai putin hipertrofia.

Cristian Neagu 19-08-2013 06:53

Quote:

Originally Posted by cristik22
Sunt total demoralizat, ieri am avut a doua sesiune de impins orizontal (dupa 3 saptamani de pauza) si m-am ales cu inflamatie in ambii umeri.Recunosc ca am lucrat cu repetari putine si m-am fortat sa ridic bara de pe suport (partenerul de antrenament nu a putut veni)...Ce este de facut?

Daca nu ti-ai invatat lectia, se va intampla si a 4-a oara si a 100-a oara.Repetari putine si greutati mari, dupa 3 saptamani de pauza si apoi te miri de consecinte?Parca stateai bine la cap. teorie, ce faci cu practica?Dupa pauza, reiei efortul treptat, cu miscari complet sigure si niciodata nu ai voie sa fortezi in readaptarea la efort!Poti recurge la complet alte exercitii, cu greutati mici=recuperare, care evident e diferita complet de antrenamentul de forta.

cristik22 19-08-2013 10:26

La recuperare nu prea ma pricep, adica stiu ca trebuie sa lucrezi cu greutati mici, insa nu stiu care ar fi frecventa optima.Un Full-Body cu antrenarea grupelor de 3 ori pe saptamana cu greutati f mici ar fi ok, sau streseaza prea mult articulatiile?

RoyalCobra 19-08-2013 14:27

Sincer, nu vad de ce ar trebui sa faci full body, dupa parerea mea ar trebui sa faci doar cu kg putine la exercitiile care iti dau acele dureri.

cristik22 19-08-2013 14:38

Pai full-body fac de cand ma stiu, numai ca lucram doar cu 4 exercitii pe zi si repetari putine, iar acum vreau sa scad intensitatea la toate exercitiile pentru a grabi recuperarea.Nu voia scadea sub 10-12 repetari urmatoarele 4 saptamani.

RoyalCobra 19-08-2013 14:41

Aha, am inteles eu gresit ce vrei sa faci.

Cristian Neagu 19-08-2013 21:18

Quote:

Originally Posted by cristik22
La recuperare nu prea ma pricep, adica stiu ca trebuie sa lucrezi cu greutati mici, insa nu stiu care ar fi frecventa optima.Un Full-Body cu antrenarea grupelor de 3 ori pe saptamana cu greutati f mici ar fi ok, sau streseaza prea mult articulatiile?

Recuperare articulara:
1.repaus: 2-6 sapt
2.antiinflamatoare nesteroidiene=piroxicam, diclofenac, etc
3.miscari specifice de recuperare cu amplitudine din ce in ce mai mare 2-6sapt
4.Streching-2-4sapt
5.efectuarea exercitiilor fara incarcatura 2-3sapt
6.cu bara goala 2-4sapt
7.cu greutati care sa permita 40 rep/serie scazi nr de rep cate 10/sapt crescand greutatile

Asta evident daca doresti o vindecare completa, mai exista complementar laserterapie, hidroterapie cu sau fara sare.

cristik22 20-08-2013 01:05

Multumesc domnu Neagu, voi face totul cum ati spus dumneavoastra.Dupa 2-3 saptamani de repaus am voie macar geno sa fac? Am muncit mult sa ajung la 61cm in coapsa, macar pe astea sa le salvez.

Cristian Neagu 20-08-2013 08:50

Poti face orice efort care nu implica articulatia afectata.

cristik22 20-08-2013 11:50

Indreptari cu bara
Ramat cu bara - priza supinatie
Tractiuni la bara cu ajutor - priza supinatie (mai mult ma va impinge partenerul)
Flexii pentru biceps
Push-down la helcometru cu coatele blocate

Domnule Neagu, am voie sa execut aceste exercitii? Acestea mi se par ca implica cel mai putin articulatia umarului

Cristian Neagu 20-08-2013 22:09

Nu.

cristik22 13-05-2015 03:18

Iar m-am rupt, tot din cauza ca am fortat :)).In acelasi loc m-am rupt si ma doare de vreo 3 saptamani.Nu m-am mai atins de nici un aparat dar e la fel de imobil si dureror umaru/tendonu.Imi vine sa-mi dau pumni in cap de prost ce sunt, ca e a 3-a oara cand o patesc si tot cu bunastiinta si de data asta.Se poate sa fie direct tendinoza (ruptura tendonului)? Prostia intruchipata, eu o reprezint ! m a d

cristik22 13-05-2015 03:28

Defapt, altceva nu prea ar avea ce sa fie.

All times are GMT +3. The time now is 17:11.